Zeytinyağı nasıl seçilir

Yazar gozde 19/11/2018 0 Yorumlar Beslenme,

Zeytinyağı, büyüleyici tadı ve sağlık yararları için dünya çapında saygı duymaktadır. Piyasada birçok zeytinyağı çeşidi vardır, bu yüzden birini seçmek bazen kafa karıştırıcı olabilir. Ancak, etiketinize, kişisel gereksinimlerinize ve diğer faktörlere dikkat ederseniz, bir zeytinyağı seçmek kolaydır. Detaylara azami özen göstererek, sizin için en uygun olan zeytinyağını seçebilirsiniz.

Zeytinyağı Etiketi

 Bütün zeytinyağları aynı şekilde yapılmaz. Genellikle, zeytinyağının orijinin yerini şişenin dibinde bulabilirsiniz. Bununla birlikte, bazen, etiket kasıtlı olarak yanıltıcı olabilir. Etiketi dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun. Şirket, tüketicileri üretim yerleri ile igili kelime oyunları ile etkileyerek satışlarını kolayca artırmak isteyebilir.

 

Hasat tarihini gözlemleyin. Zeytinyağı uzun bir raf ömrüne sahip değildir, bu nedenle etiket üzerindeki hasat tarihine bakın. İdeal olarak, daha yeni bir hasat tarihi olan bir zeytinyağı alın. Zeytinyağı, sadece mükemmel koşullarda saklandığını varsayarak yaklaşık iki yıl sürer. Düzgün depolanmış olsa bile, tadı zamanla azalır. Hasat tarihi ne kadar eski olursa, yağın sahip olacağı lezzet daha az olacaktır. 

  • Yağ şişesi hasat tarihini belirtmezse, satın almayın. Hasat tarihini bilmeden asla zeytinyağı almayınız.

Onay belgesine sahip olduğunuzdan emin olun. Etikette bir yerlerde, en azından zeytinyağını belgeleyen bir tür organizasyondan onay mührü olmalıdır. Bu mühür, yağın kaliteli olduğu olasılığını arttırır. Onay damgasıyla gelen zeytinyağı da, hasat tarihi gibi faktörler hakkında daha doğrudan ve dürüst olmaya eğilimlidir. 

  • Onay mührü genellikle zeytinyağı şişesinin arkasındadır.

Yüksek seviyelerde yağ asitleri olan yağlardan kaçının. Serbest yağ asitleri (FFA) genellikle zeytinyağında kullanılan meyvenin kalitesini gösterir. Düşük seviyelerde serbest yağ asitleri mutlaka zeytinyağının yüksek kalitede olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, yüksek seviyeler bir yağın kalitesiz olduğunu göstermektedir. 10meq / kg'dan daha az serbest yağ asitleri olan yağları arayın. 

  • Etikette listelenen bileşenlerin yanında serbest yağ asitleri seviyeleri görünmelidir. Yağ asitleri seviyelerinden bahsetmeyen yağları satın almayın.

Yüksek polifenol içeriğine sahip bir yağa bakın. Polifenol, zeytinyağındaki kalp-sağlıklı antioksidan miktarına katkıda bulunur. Genel olarak, daha yüksek bir polifenol içeriği daha sağlıklı bir zeytinyağını gösterir. 300'den daha düşük bir polifenol içeriğinin düşük olduğu kabul edilir. 

  • Bununla birlikte, daha yüksek bir polifenol içeriğinin dezavantajı tattır. Bazı yağlar, 800'ün üzerinde bir polifenol içeriğine sahiptir, bu da zeytinyağını biraz daha acı hale getirebilir.

Bir baharat olarak kullanacaksanız, sızma zeytinyağı seçin. Eğer yağı ekmek, peynir veya et üzerine serpmek için kullanacaksanız, ekstra safran yağının çeşitlerini seçin. Sızma zeytinyağını ısıtmadan tavsiye edilir, böylece çeşni olarak kullanıldığında çok fazla tada sahip olur. 

  • Zeytinyağını salatalar veya mozzarella gibi hafif yiyecekler için bir tat olarak kullandığınızda, hafif veya orta yoğunlukta bir yağ tercih edin.
  • En önemli gıdalar veya domatesler gibi en lezzetli sebzeler, daha güçlü ve lezzetli bir zeytinyağıyla iyi bir uyum sağlar.

Yemek pişirmek için kullanacaksanız daha ucuz bir zeytinyağı tercih edin. Yemek pişirmek için zeytinyağı kullanacaksanız, pişirme işlemi sırasında lezzetinin çoğunu kaybedeceksiniz. Bu nedenle pahalı ve lezzetli bir yemeklik yağa çok para harcamak faydalı olmaz. Biraz daha düşük bir fiyatta bir yağ seçin. Muhtemelen, daha pahalı marka yağları kadar iyi tadı yoktur, ancak pişirme yağlarında tat daha az önemli. 

  • Ekstra sızma zeytinyağı daha iyi ısıya tahammül eder, bu yüzden ucuz markaların pişirmesini tercih edin.

Filtrelenmiş ve filtresiz yağ arasında karar verin. Birçok insan, her zaman doğru olmasa da, filtrelenmiş yağın üstün kalitede olduğunu varsayar. Ne kadar hızlı kullanacağınıza bağlıdır. Filtresiz yağlar bazen daha güçlü bir aromaya sahiptir, ancak bunları hızlı bir şekilde kullanmanız gerekir çünkü bunlar filtrelenmiş çeşitlerden daha hızlı bozulurlar. Genel olarak, daha uzun bir raf ömrüne sahip bir yağa ihtiyacınız varsa ve bunu hemen kullanmayı planlıyorsanız, filtrelenmiş bir yağı tercih edin.

 

İstediğiniz lezzeti seçin. Farklı markalar ve farklı tür yağlar farklı zevklere sahiptir. Seçtiğinizde yağın tadını dikkate aldığınızdan emin olun ve istediğiniz lezzete karşılık gelen birini seçin. 

  • Baharatlı tadı, yağ içeriği, meyveli lezzet, vb. Gibi diğer yağ faktörlerini düşünün. Bu yönleri bir süpermarkette değerlendirmek zor olabilir. Çok özel bir lezzete ihtiyacınız varsa, bir çiftçi pazarında satın alın. Zeytinyağı satanlar genellikle ürünlerine iyi bir genel bakış sağlayabilir.

Bir tatma testine izin veren yerlerde satın alın. Her zaman bir tatma testi yapmanıza izin veren yerlerde satın almanız önerilir. Gurme gıda mağazaları, zeytinyağı konusunda uzmanlaşan çiftçi marketleri ve mağazalar genellikle tatma testine izin verir. Yağı önceden test etmek, istenen tada sahip olduğundan emin olmak için mükemmel bir yoldur.

 

İade politikasını doğrulayın. İdeal olarak, hoşlanmıyorsanız zeytinyağını iade edebilirsiniz. Zeytinyağı pahalıdır, bu nedenle ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir şişe yağ ile kalmak istemezsiniz. Aldığınız zeytin yağını iade edip paranın en azından bir kısmını geri alabildiğinizden emin olun.

 

 

Şişeleri kontrol et Zeytinyağı koyu renkli şişelerde saklanmalıdır. Bu sayede koruma süresi artırılacaktır. Zeytinyağını koyu renkli şişelerde satan bir mağaza muhtemelen daha taze, daha kaliteli bir yağ sağlayacaktır. Zeytinyağını yanlış saklayan mağazalarda satın almayın.

Bizim ile Yorumunu Paylaş