Zayıflamayla Alakalı Yanlış Bilinenler

Yazar gozde 07/10/2018 0 Yorumlar Sağlık,

Zayıflamayla Alakalı Yanlış Bilinenler

 

            Kilo pek çok kişinin problemidir. Kilo problemi olup da zayıflamak isteyenler için zayıflama süreci kimi zaman tam bir işkenceye dönüşür. Bunun sebebi ise sağdan soldan duyulan sayısız bilgiye riayet edilmesidir. Zayıflamayla alakalı kulaktan kulağa yayılan bu bilgiler bilimsel hiçbir kaynağı olmayan, yanlış bilinen ancak doğru olduğu iddia edilen bilgilerdir. Bu zayıflamayla alakalı yanlış bilinenler kilo verme sürecini tehlikeli bir hale getirebilir ve kişinin sağlığını dahi bozabilir. Zayıflamayla ilgili yanlışlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 

 Sıcak Su İçerek Zayıflayabilirim?

 

            İnsanın günlük temel besin kaynaklarından biri de sudur. Su içerdiği minerallerle birikmiş toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmakta ve bu bakımından sağlıklı beslenmek adına önemlidir. Elbette zayıflama sürecinde kalorisiz olan suyun günlük 2-2.5 litre tüketilmesinin zayıflamaya yardımcı etkisi vardır ancak sıcak ya da soğuk fark etmeksizin suyun tek başına zayıflamayı sağlamak gibi mucizevi bir etkisi bulunmamaktadır.

 

 Ana Öğünleri Atlayarak Daha Kolay Kilo Verebilirim?

 

            Bu madde belki de zayıflamayla alakalı yanlış bilinenlerin başında gelmektedir. Yemek yemek sadece kilo aldıran bir eylem değil aynı zamanda kişinin yaşamsal gereksinimlerinden biridir. Az yemek zayıflama sürecinde kişinin metabolizmasının yavaşlamasına neden olabileceği gibi yağ değil kas ya da su kaybetmesine de sebep olabilir. Ayrıca ana öğünleri atlamak çok acıkmayı önleyerek kişinin iştahının kontrol altında tutar. Böylece sonraki öğünde aşırı yemenin önüne geçilir. Bu şekilde öğün atlayarak kısa zamanda çok kilo veren kişiler verdikleri kiloları belki de misliyle hızla geri alacağını unutmamalıdır.

 

 Elma Sirkesi ve Limonlu Su İçersem Zayıflarım

            Sirke ya da limonun yağ yaktığı gibi bir düşünce var. Oysa ne sirke ne de limonun yağ yakma özelliği yoktur. Sirke ve limon zayıflama ile bir alaka içermediği gibi aşırı tüketilmesi halinde mideye zarar dahi verilebilir bu yüzden salatalara eklemek dışında limon ve sirke gibi asitli maddelerin kullanımı doğru olmayacaktır.

 

 Light ve Diyet Ürünler Yiyerek Kilo Verebilirim?

 

            Öncelikle paketli hiçbir gıda sağlıklı değildir ve içerisinde katlı maddesi bulundurur. Bu yüzden zayıflama sürecinde mümkün olduğunda organik, doğal ürünler tüketilmelidir. Diyet ürünlerin içerisindeki lifler sayesinde sindirimi daha kolaydır ancak içeriğindeki şeker oranı azımsanmamalıdır zira kalorileri de az değildir. Bu yüzden kilo aldırmadığı düşünülüp fazlaca tüketilmemelidir.

 

 Diyet Yaparken Hiç Yağ Tüketmemeliyim

 

 Zayıflamayla alakalı en bilinen yanlışlardan biri de budur. Yağ da vücudun gereksinim duyduğu besinlerden biridir. Hiç yağ tüketmemek yanlıştır doğru olansa doğru yağı tüketmektir. Her gün bir avuç kuru yemişten alınacak yağın ya da salatalara ve yemeklere konan 1 kaşık saf zeytin ve fındık yağlarının zayıflamaya zararı değil aksine olumlu etkisi olacaktır. Zararlı olan doymuş yağ ve trans yağdır.

Bizim ile Yorumunu Paylaş