Yumurtayı Nasıl Tercih Etmeliyiz / Organik Yumurtanın Farkı

Yazar gozde 31/01/2018 0 Yorumlar Sağlık,Beslenme,

YUMURTA HAKKINDA HERŞEY

Yumurtanın kabuğunun rengi tavuğun ırkına göre farklılık göstermektedir. Bazı yumurta kabukları beyaz bazıları ise kahverengidir. Yumurta kabuklarının farklı renkte olması besleyici değerlerini etkilememektedir. Yumurta seçiminizi yaparken renklerine göre değil de yetiştirilme türüne bakarak seçiminizi yapmalısınız.

Mısır, yeşil otlar ve arpa ile beslenen tavukların sarıları koyu renkli olmaktadır. Hazır yem ile beslenen tavukların sarıları ise açık sarıdır.

Ortalama bir yumurta 60 gramdır. 75-80 kalori arasında enerji veren birçok besine göre az kalori içeren ve oldukça tok tutucu ender besinlerden birisidir yumurta. Yumurta neredeyse hiç karbonhidrat içermemektedir. Her bir yumurta 6 gram içerisinde protein barındırmaktadır. Yediğimiz yumurtaların hepsinin % 100’ nü vücudumuz sentezliyor ve içerisindeki proteinin hepsi kullanılıyor. Yumurtayı bu sindirilebilir ve yarar açısından süt, balık ve sığır eti takip etmektedir. Yumurta anne sütü ile eş değer besine sahiptir diyebiliriz.

Yumurtanın Beyazımı Yararlıdır Sarısı mı?

Yumurtanın beyazı ve sarısı faklı besleyici özelliklere sahiptir. Bu sebeple bütün olarak yumurta tüketmek vücudumuza en iyi verimi almamızı sağlamaktadır. Yumurtanın beyazı proteinin % 63’ nü geri kalanı müsin, mukoid ve avidin dir. Sarısı ise vitelin ve fosvitin açısından oldukça zengindir. Yumurtanın beyazında metiyonin hariç tüm amino asitler bulunmaktadır. Sporcuların fazla yumurta yemesi işte bu amino asitler sayesindedir. Sporcuların yumurtanın beyazını fazla ama sarısını da mutlaka tüketmeleri gerekmektedir. Çünkü sarısında Lösin, lizin, izolösin ve metiyonin beyazına göre daha fazladır. Yumurtanın beyazı vitaminler açısından oldukça zengindir. Niyasin adlı B grubu vitaminleri bakımından çok zengindir. Sarısında B12 başta olmak üzere A, D, E, B1, B2 biyotin, kolin ve pantetonik en iyi kaynaklarındadır. Yumurtada bulunmayan bir tek vitamin vardır oda C vitaminidir.

Yumurtanın beyazı sodyum, potasyum, klor, kükürt ve magnezyum minerallerini fazlaca içermektedir. Sarısı ise kalsiyum, fosfor ve çinko açısından müthiş değerlere sahiptir. Yumurta vücudumuzun kolesterol ihtiyaçlarını karşılayan ender besinlerden biridir. Yumurtanın sarısında iki önemli antioksidan vardır bunlar; lutein ve zeaksantin dir. Bu iki önemli antioksidanın faydası ise yaşla birlikte gelen görme kaybını engelleye bileşikler içermeleridir.

Yapılan araştırmalarda; yumurtanın beyazının da sarısının da sağlığımız için son derece faydalıdır. Vücudumuz yumurtayı yediği andan itibaren tüm besin öğelerini kullanmaktadır. Bir adet yumurta çocuklarımıza 6. Aydan itibaren güvenle verilebilecek ilk hayvansal besin kaynağıdır.

Yumurtanın faydaları

 • Karaciğer ve böbrek hastalıklarına fayda sağlamaktadır.
 • Enfeksiyon, yanık ve cerrahi mücadele sonucunda oluşan hasarların çabuk iyileşmesine,
 • Tok tutma özelliği sayesinde zayıflamaya yardımcı bir besindir.
 • Kansere karşı koruyucudur.
 • Kırmızı et yerine tüketebileceğimiz e iyi alternatiftir.
 • Omega-3 içermektedir.
 • İçerdiği peptit sayesinde yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır.

Yumurta Tüketirken Dikkat Etmemiz Gerekenler

 • Almış olduğunuz yumurtaları en fazla 1 hafta buzdolabında tutunuz.
 • Çiğ yumurta yememeye özen göstermelisiniz.
 • Alırken kırık olmamasına sına özen göstermelisiniz.

Fazla bekleyen yumurtalarda bazı değişiklikler olmaktadır. Bunlar;

 1. Fiziksel değişiklikler: * Akın viskositesi azalır, sulu bir hal alır.

                                     * Su aktan sarıya geçmektedir.

                                     * Hava yeri büyümektedir.

                                     * Genel olarak su kaybı ile hafiflemektedir.

        2)  Kimyasal değişiklikler:  * Karbondioksit kaybı ile Ph yükselmektedir.

                                                         * Proteinin üçüncü yapısı yapısı bozulur ve hidrojensülfür açığa çıkar.

                                                         * Amonyak miktarı artar ve koku oluşur

                                                         * İnorganik fosfor miktarı artmaktadır.

        3)  Mikrobiyolojik değişiklikler: * Özellikle kirli yumurtalarda mikroplar içine girerek orada çoğalmaktadır.

                                                                  

Yumurtanın Taze Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Yumurtanın taze olup olmamasını anlamanın üç noktası vardır. Bunlar;

 1. Yumurtayı kırın ve beyazı etrafında sarısı tam ortada duruyorsa yumurtanız tazedir.
 2. Tuzlu suya yumurtayı atın eğer üste çıkıyorsa artık yumurtalarınız taze değildir.
 3. Hava boşluğu kriterine dikkat etmek gerekmektedir. Karanlıkta el fenerini yumurtaya tutun. Yumurtanın üst kısmında bulunan hava boşluğu 5 mm, 8 mm altında ise taze, 12 mm altında ise bayat olduğunu anlayabilirsiniz.
Yumurta Pişerken Oluşan Değişiklikler Nelerdir?
 • Yumurta proteinleri ısı etkisiyle karşılaşınca katılaşmaktadır. Yumurtanın akı %60 derecede, sarısı ise %70 derecede katılaşmaktadır.
 • Fazla pişmemiş yumurta sindirimi kolaylaştırmaktadır.
 • Gereğinden fazla kaynatılan ve bayat olan yumurtaların sarısında yeşil bir rek oluşmaktadır.,

 

YUMURTA ÇEŞİTLERİ

 

Organik yumurta: Organiğin kurallarına uyma ile olmaktadır. Organik yumurtada tavuklar kesinlikle kafeslerde ve gün ışığı görmeyen yerlerde yaşamazlar. Özgür bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedirler. Yemleri hayvansal gıda içermediği için; antibiyotik, GDO ve hormon içermezler. Bu tavukları yaşam yerleri sanayi bölgelerinden uzaktadır. Yaşadıkları yer kimyasal gübrelemeden en az 3 yıl uzaktadır. En çok tercih dilen yumurta çeşidi olmalıdır.

 

Doğal yumurta / Köy yumurtası: Katkılı gıdaların artması ile satıcıların yeni yöntemi doğal ve köy yumurtaları adı altında satmalarıdır. Doğal ve köy yumurtası adı altında satılan yumurtalara itibar etmemeliyiz. Bunlar fabrikasyon antibiyotikli ve GDO lu yumurta olma ihtimali çok yüksektir.

 

Serbest dolaşan yumurta: Serbest dolaşan tavuk dediğimizde aklımıza ilk gelen özgür tavuklardır. Ama durum öyle olmayabilir. A4 boyutunda olmayan kafeslerde yetişen tavuklara da gezen tavuk ibaresini verebilmektedirler. Bu dolaşan tavuk için bir denetim ve yasal bir düzenleme maalesef ki yoktur.

 

Kafessiz yumurta: Tavukların kafessiz bir şekilde yaşamlarını sürdürdüklerini düşünüyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Yaşadıkları yeri görmediğimiz için hepimiz tavukların özgür olduğunu sanıyoruz. Kafessiz demek kocaman bir üretim tesisinde milyonlarca tavuğun bir arada olduğu ve rahatça hareket edemediği alanlardır. Bu tür tavuklarda hormonlu, GDO’ lu, antibiyotikli yemler ile yetiştirilmektedir. Bu alanlar tavukların ve yumurtaların hıla büyüdüğü alanlardır.

 

Yazımızdan da anlaşılacağı gibi taze ve organik yumurta tüketmeliyiz.

 

Bizim ile Yorumunu Paylaş