Yeni Doğan Bebeklerde Hangi Hastalıklar Görülmektedir

Yazar gozde 29/09/2017 1 Yorumlar Anne ve Bebek,

Yeni Doğan Bebeklerde Hangi Hastalıklar Görülmektedir?

Fenilketonüri (FKU)

Fenilketonüri kalıtsal bir hastalıktır. Hastalıkta beyin hasarı yaratan bir madde (fenilalanin) vücuttan atılamaz ve kanda birikir. Ülkemizde bu hastalığın hastalığın en çok görüldüğü ülkelerdendir. Doğan her 4.500 bebekten biri fenilketonüri ile doğmaktadır. Tedavisi özel diyet tedavisi ile olmaktadır. Erken tanımlanamaz ise ağır zihinsel gerilik olmaktadır.

Biyotinidaz Eksikliği (BE)

Biyotin vücut için son derece önemli bir maddedir. Bu maddenin oluşabilmesi için biyotinidaz enzimine vücutta ihtiyaç vardır. Biyotinidaz eksikliği kalıtsal bir hastalıktır. Tedavi edilmez ise deri bulguları, işitme kaybı ve ölüm gibi sonuçlar olabilir. Biyotinidaz eksikliğinde erken tanı çok büyük önem taşınmaktadır. Tedavisi kolay ucuz ve etkindir.

Konjenital hipotiroidi (KH)

Tiroid bezinin yeterince tiroid hormonu üretememesi ile ilgili doğuştan gelen bir hastalıktır. Görülme sıklığı ırk ve etnik yapıya göre değişmektedir. 3.500 – 4.000 canlı doğumda biridir. Yenidoğan döneminde belirti vermediğinden erken tanısı güçtür. Erken tanı konulamaz ise kalıcı zeka geriliği kaçınılmazdır. Erken tanı konan bebeklerde tedavi oldukça kolay, ucuz ve etkindir.

Kistik Fibrozis (KF)

Kistik Fibrozis esas olarak akciğerleri ve sindirim sistemini etkileyen genetik bir hastalıktır. Kistik Fibrozisli bebeklerde hastalık ile ilgili bulgular çeşitli yaşlarda ortaya çıkabilir. En sık rastlanan şikayetler tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, bol miktarda yağlı ve pis kokulu dışkılama, yeterli kilo alamamalarıdır. Erken tanı alan kistik fibrozisli hastalar uygun diyet, ilaçlar ve fizyoterapi ile daha uzun ve sağlıklı bir hayata sahip olmaktır.

 

 

Yeni Doğan Bebekler İle İlgili Bilmemiz Gerekenler;

  1. Ülkemizde doğan tüm yeni doğanlardan ücretsiz topuk kanı alınarak belirtilen hastalıkların olup olmadığı ücretsiz olarak araştırılır.
  2. Bebeğinizden hastaneden taburcu edilmeden önce mutlaka topuk kanı alınmalıdır.
  3. Taraması yapılan hastalıklar ile doğan bebekler yaşamın ilk döneminde sağlıklı dış görünüşe sahip olabilirler.
  4. Hastalıklar bebeğinizden alınacak topuk kanı ile erken teşhis edilebilir ve ciddi sorunlar önlenebilmektedir.
  5. Tarama için bebeğinizde birkaç damla topuk kanı alınacaktır.
  6. Tarama sonucunda hastalık şüphesi saptanırsa, ilgili sağlık personeli size mutlaka ulaşacaktır.
  7. Bazı bebeklerden tekrar topuk kanı almak gerekebilir.
  8. En erken dönemde tekrar alınası bebeğinizin sağlığı açısından çok büyük önem taşır.

 

1 Yorumlar

Şerife:
10/10/2017, 03:01:09 PM
Reply

Faydalı bir yazı teşekkürler.

Bizim ile Yorumunu Paylaş