Yeme Bozukluklarının Sebebi

Yazar gozde 15/11/2018 0 Yorumlar Sağlık,Beslenme,

Pek çok çocuk, özellikle de ergenler, fiziksel görünümlerinden endişe duymakta. Bu özellikle ergenlik döneminde, büyük bedensel değişiklikler yaşadıklarında ve yeni sosyal baskılarla karşı karşıya kaldıklarında doğrudur.

Ne yazık ki, çocuk ve ergenlerde oran artmaktadır, bu endişe sırayla bir yeme bozukluğu neden olabilir, bir saplantı haline gelebilir. Yeme bozuklukları , anoreksia nervosa ve bulimia nervosa ağırlığında abartılı dalgalanmaların başlıca nedeni, günlük yaşam müdahale ve kalıcı sağlık ve olumsuz etkileyebilir.

Ebeveynler çocuklarının benlik saygısı, gıda ve fiziksel görünüm ile ilgili sağlıklı tutumların gelişimini teşvik ederek bu tür bozuklukları geliştirmemelerine yardımcı olabilirler. Çocuğunuzun bir beslenme bozukluğu geliştirmesi olasılığından endişe ediyorsanız, müdahale etmeniz ve uygun tıbbi yardım almanız önemlidir.

Yeme bozukluklarında

Genel olarak yeme bozuklukları, vücut ağırlığı ve günlük aktiviteyle normal işleyişe müdahale eden yiyecek ve yeme alışkanlıkları hakkında olumsuz düşüncelerin ve duyguların ve kendini eleştirmenin mevcudiyetini içerir.

Yeme bozuklukları kızlarda daha sık olmasına rağmen, çocukları da etkileyebilir. ABD'de, her 100 çocuktan 1 veya 2'sinin bu tip bir bozukluğa, genellikle anoreksiyaya veya bulimaya maruz kaldığı çok sık görülür. Ne yazık ki, birçok çocuk ve ergen, ailelerinden ay ve hatta yıllarca yeme bozukluklarını gizlemeyi başarabilmektedir.

olan insanlar anoreksiya aşırı kilo alım ve vücutlarının hacmi korku ve şeklinin bir çarpık görünümü var. Sonuç olarak, çok düşük bir ağırlık tutmaya gayret ederler. Bazıları diyet, oruç ve / veya aşırı fiziksel egzersiz yoluyla gıda alımını azaltır. Mümkün olduğunca az yemeye çalışırlar ve mümkün olan en az kalori miktarını tüketirler ve genellikle ne yedikleriyle takıntılı olurlar.

Bulimia aşırı yeme ile karakterizedir zamanki manevra gıda ortadan kaldırılması izledi. Bulimisi olan bazı kişiler kiloda ciddi dalgalanmalar yaşayabilirler, ancak anoreksiden muzdarip olanlar kadar nadiren ağır seyredebilirler. Her iki bozukluk da, zorlayıcı fiziksel egzersiz veya indüklenmiş (veya kendiliğinden indüklenen) kusma ve laksatiflerin kullanımı gibi yutulan gıdaları ortadan kaldırmaya yönelik diğer önlemlerle ilişkilendirilebilir.

Anoreksiya ve bulimia çok benzer olsa da, anoreksiden muzdarip kişiler genellikle çok zayıf ve zayıftır, bulimileri olanlar ise normal kilolu veya hatta fazla kilolu olabilirler.

Binge yeme bozukluğu, gıda fobisi ve vücut imaj bozuklukları da ergen popülasyonunda daha sık görülmektedir.

Bir yeme bozukluğunun elden çıkarması çok kolay olduğu unutulmamalıdır, çünkü bu, ortadan kaldırılması çok zor alışkanlıklarla ilişkilidir. Yeme bozuklukları, doktorlar, terapistler ve beslenme uzmanları tarafından profesyonel tedavi gerektiren ciddi klinik problemlerdir.

Yeme bozukluklarının nedenleri

Yeme bozukluklarının nedenleri tam olarak açık değildir. Her durumda, bunlara psikolojik, genetik, sosyal ve aile faktörlerinin bir arada dahil olduğuna inanılmaktadır.

Yeme bozukluğu olan çocuklarda genellikle kendilerini nasıl gördükleri ve aslında neye benzedikleri arasında büyük bir fark vardır. Anoreksiya ya da bulimiden muzdarip insanlar genellikle kilo alma ya da aşırı kilolu olma konusunda büyük bir korkuya sahiptirler ve onlardan daha şişman görünmektedirler. Buna ek olarak, belirli ağırlık kategorilerini vurgulayan spor amigo, jimnastik, bale, buz pateni ve güreş gibi bazı spor ve aktiviteler, bazı çocuk ve ergenlerin yeme bozukluğu geliştirmesi riskini artırabilir.

Ayrıca, anksiyete bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk gibi bir yeme bozukluğundan etkilenen çocuk ve ergenler arasında diğer tipte problemlerin görülme sıklığı da artmaktadır. Bazen evde sorunlar, problemli yeme davranışları geliştiren bir çocuğun riskini artırabilir.

Bazı araştırmacılar, medyada yer alan görüntülerin yeme bozukluklarının insidansını artırmaya katkıda bulunduğunu ileri sürmektedir. reklam, film, TV şovları ve spor aktiviteleri yer Çoğu ünlü kadınları çok ince ve bu güzelliğin idealdir son derece ince olması olduğunu düşünmek kızlar neden olabilir. Çocuklar da büyük ölçüde onların yediğini azaltılması ve kas kütlesini inşa etmek zorlayıcı egzersiz, ideal bir model taklit etmeye çalışabilir.

Gıda için endişe endişe verici şekilde genç yaştaki kızları etkilemeye başlıyor. Araştırmalar, ilkokulun ilk-üçüncü yılında kızların% 42'sinin zayıf olmasını ve 10 yaşındaki kızların% 81'inin şişman olmaktan korktuğunu göstermektedir. Aslında, çocuklarda, yeme bozukluğu olan hastaların çoğu 11 ila 13 yaş arasındaki bozukluğu ortaya çıkarmaya başlar.

yeme bozukluğu olarak geliştirdiğimiz pek çok çocuk hayatlarında üzerinde kontrolü kaybediyor hissettiklerinde bir anda kontrolden duygusu için bir girişim olabilir düşük benlik saygısı ve ağırlığına gerçeği odak dinliyorum.

Yeme bozukluklarının etkileri

o yeme bozuklukları ciddi ruh sağlığı sorunları ve davranış problemleri ve travma sonucu olabilir doğrudur da, kesinlikle fiziksel ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Anoreksiya ve bulimia, kalp problemleri ve böbrek yetmezliği gibi dehidrasyon ve diğer tıbbi komplikasyonlara neden olabilir. Aşırı durumlarda, yeme bozuklukları ciddi yetersiz beslenme ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

Bir kişi anoreksiyadan muzdarip olduğunda, vücudu besin yetersizliği nedeniyle bir zayıflık durumuna girer ve bu besin eksikliği vücudun birçok farklı yolla etkileyebilir:

 • kan basıncında azalma, nabız ve solunum hızı
 • saç dökülmesi ve tırnak kırılması
 • menstruasyonun ortadan kalkması
 • Lanugo'nun büyümesi, vücudun tüm cildinde büyüyebilen ince bir saç
 • baş dönmesi ve konsantre olmama
 • anemi
 • eklem iltihabı
 • kemik kırılganlığı

Bir kişi bulimiadan muzdarip olduğunda, sürekli kusma ve besin eksikliği neden olabilir:

 • kalıcı karın ağrısı
 • mide ve böbreklerde yaralanmalar
 • diş çürüğü (dişlerin mide suyunun asitine maruz kalmasından dolayı)
 • yanakların şişmesi, çünkü tükürük bezleri sıklıkla kusma nedeniyle kalıcı olarak genişler
 • menstruasyonun ortadan kalkması
 • Potasyum kaybı (bu kalp problemlerinin gelişmesine ve hatta ölüme katkıda bulunabilir)

 

Bir ebeveyn için, çocuğun kendi normal vücut imajı ve yeme bozukluğunun uyarı belirtileri arasındaki farkı ayırt etmek zor olabilir.

Çocuklarda ve ergenlerde (özellikle kızlar) komplekslerde ve kendileriyle kıyaslama ve diyetler hakkında konuşma eğiliminde olmasına rağmen, bu durum iştahsızlıktan muzdarip oldukları anlamına gelmez. Bu tür bozukluğu olan çocuklar, yeme ve genellikle anormal fiziksel belirtilerle ilgili ciddi problemlere sahiptir.

Anoreksiyası olan bir kişi:

 • yiyecek ve kilo kontrolü ile takıntılı olmak
 • kendini tekrar tartmak
 • yediğiniz yemek miktarını dikkatlice kontrol edin
 • Sadece belirli yiyecekleri yiyin, süt, et, buğday vb. (Her neyse, belirli bir yiyeceğe alerjisi olan veya vejeteryanların belirli yiyecekleri yemekten kaçındığı açıktır.)
 • aşırı fiziksel egzersiz yapmak
 • şişman hissetmek
 • Sosyal aktivitelerden, özellikle yemek yemeyi içeren yemeklerden ve kutlamalardan kaçının
 • depresif ol, uyuşuk ol (enerjisiz) ve çok soğuk hisset

Bulimia olan bir kişi:

 • kilo almaktan korkmak
 • Vücudunuzun hacmi, şekli ve ağırlığı ile çok mutsuz hissediyorum
 • Yemeklerden hemen sonra tuvalete gitmek için mazeretler icat
 • sadece diyetetik veya az yağlı yiyecekler yiyin (yemek yeme hariç)
 • düzenli olarak müshil, diüretik veya lavman satın
 • egzersiz yapmak ya da kalori yakmak için zaman harcamak
 • Sosyal aktivitelerden, özellikle yemek yemeyi içeren yemeklerden ve kutlamalardan kaçının

Çocuğunuzun yeme bozukluğu olduğundan şüpheleniyorsanız

Çocuğunuzun bir yeme bozukluğu olduğundan şüpheleniyorsanız, doğru bir şekilde teşhis ve tedavi edebilmeleri için müdahale etmenize ve ona yardım etmeye dikkat edin.

Bu tip bozukluğu olan çocuklar defansif olarak tepki gösterirler ve ilk kez konuştuklarında genellikle kızarlar, kendilerine bile, bir problemleri olduğunu kabul etmiyor. Bazen bir yeme bozukluğu için tedavi edilmiş bir arkadaşa ya da bir aile üyesine sahip olmaları, kendilerine yardım edilmelerine izin vermelerini teşvik eder. Şişman olma ya da fazla kilolu olma korkusu, bir yeme bozukluğundan etkilenen herkesin temel problemidir. Bu nedenle bu tür bir problemden etkilenen bir çocuğun "şişmanlamak" için bir kliniğe girmek istememesi anlaşılabilir.

Yardıma ihtiyaç duymadığını düşünen birisine yardım etmeye çalışmak çok zor olabilir. Her durumda, çocuğunuzun ne kadar dirençli olursa olsun, ihtiyacınız olan profesyonel yardımı sağlamaktan sorumlu olmanız önemlidir. Çocuğunuzu tanıdığınız arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı işe alın ve süreç boyunca size yardımcı olacak güveni kazanın.

Çocuğunuz sizi ilgilendiren konulara odaklanır ve ikinci kişi (sizin) yerine birinci kişi (I) ifadelerini kullanırsa çocuğunuz daha açık ve diyaloga daha açık olabilir. Örneğin, "yeme bozukluğunuz var" veya "çok zayıfsınız" gibi ifadelerden kaçının, bu da sadece öfke ve inkarlara neden olabilir. Bunun yerine, "Böyle kısa bir sürede çok fazla kilo verdiğiniz için endişeleniyorum" gibi ifadeleri deneyin. Çocuğunuzun endişe duyduğunuzu söylediği veya yaptığın belirli şeyleri belirtin ve sakin olmanız için bir doktora ihtiyacınız olduğunu açıklayın.

Bununla birlikte, çocuğunuzdan gelen dirençle karşılaşırsanız, diğer olası yaklaşımlar hakkında çocuk doktorunuzla veya bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşun.

Yeme bozukluklarının tedavisi

Bu bozuklukların tedavisi, çocukların yeme davranışıyla ilgili problemlerini çözmelerine ve gıda hakkında yeni düşünce kalıpları oluşturmaya ve bununla nasıl ilişki kurabilmelerine yardımcı olmaya odaklanır. Bu tıbbi gözetim, diyet tavsiyesi ve terapiyi içerebilir. Farklı profesyoneller, çocuğun vücudunun hacmi ve şekli, yeme ve yeme davranışı hakkında sahip olduğu algı ile ilgili yönleri ele alacaktır.

Yetersiz beslenme sorunları yaşayan çocukların hastaneye yatırılması ve sağlık durumları stabilize edildikten sonra ek tıbbi bakım ihtiyacı duymaları gerekebilir.

Genel olarak, müdahale ne kadar çabuk yapılırsa (eğer mümkün ise, malnütrisyona ulaşılmadan veya sürekli bir tıkanıklık ve temizlenme döngüsü oluşturulmadan önce), daha gerekli tedavi daha kısa olacaktır.

Yeme bozukluklarının önlenmesi

Çocuğunuzun yiyecek ve beslenmeye karşı sağlıklı bir tutum geliştirmesine yardımcı olarak temel bir rol oynayabilirsiniz. Kendi vücut imajınız çocuğunuzu etkileyebilir. Sürekli olarak "Ben şişmanım" diyorsanız, yeterli egzersiz yapmamanızdan, tekrar tekrar kilo vermenize ve kilo almanıza neden olur, çocuğunuz çarpık bir vücut imajına sahip olduğunu düşünebilir. 

Obezite konusunda büyük bir sosyal kaygı olduğunda, ebeveynlerin çocuklarıyla yeme alışkanlıkları hakkında konuşmaları zor olabilir. Kilo yerine sağlıklı olana odaklanmak daha iyidir. Çocuğunuzun onu sevdiği için sevdiğini bildiğinden emin olun, görünüşü için değil.

Çocuğunuzun kendi fiziksel görünümünden memnun iseniz, bu gerçeği farklı olmak değiştirebilir. Çocuğunuzun iyi olduğu mesajını alması ve vücudunun sağlıklı ve güçlü olması, bir ebeveyn olarak ona verebileceğiniz harika bir armağandır.

Bizim ile Yorumunu Paylaş