YAŞAMIMIZI UZATMAK İÇİN EN ETKİLİ ANTİOKSİDAN YÖNTEMLERİ

Yazar gozde 05/10/2017 0 Yorumlar Sağlık,

YAŞAMIMIZI UZATMAK İÇİN EN ETKİLİ ANTİOKSİDAN YÖNTEMLERİ

Yaşamımızı uzatmak için 10 etkili antioksidan

1-Karotenoidler:

Yaşam süresini uzatmak için en önemli antioksidan birisidir. Çok güçlü bir antioksidandır. Kansere karşı koruyucu oldukları ve bağışıklık sistemini destekledikleri gözlenmiştir. Karatenoidler ‘alfa-karoten, ’ ‘beta-karoten,’ ‘lutein,’ ‘likopen’ ve ‘zeaksantin’ olarak sayılabilir.

Karotenoid nelerde bulunur: Yeşil yapraklı sebzelerde, domateste, havuçta ve bal kabağında bolca bulunmaktadır.

Karotenoid hangi hastalıklara iyi gelmektedir?

 • Göz sağlığı
 • Kalp hastalıkları

2-Flavonoitler:

Flavonoitler bitkilere rengini veren pigmentlerdir. Kuvvetli antioksidan etkileri vardır. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, bol miktarda flavonoit almak için çok önemlidir.

Flavonoit nelerde bulunur:  E ve C vitamini içeren besinlerde ve mor meyvelerde bolca flavonoit bulunmaktadır.

Flavonoit hangi hastalıklara iyi gelmektedir?

 • Kanser hastalığına
 • Antienflamatuar (iltihap önleyici) etkileri vardır.

 

3-C Vitamini

Kuvvetli bir antioksidandır. Suda çözünen bir vitamindir. Dışarıdan bir destekle C vitamini almaya vücudumuzun ihtiyacı vardır. Yaşlandıkça vücudumuzun C vitamini ihtiyacı artmaktadır.

C vitamini nelerde bulunur: Narenciye ve yeşil sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır.

C vitamini nelere iyi gelmektedir?

 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine
 • Kanser hastalığına iyi gelmektedir.

 

4-E Vitamini

Yağda çözünebilen bir vitamindir. Vücudumuzda depolanabilir. Kuvvetli bir antioksidan olan süperoksit dismutazı (SOD) arttırmaktadır. Selenyum ile birlikte kullanıldığında antioksidan gücünü arttırmaktadır.

E vitamini nelerde bulunur: Tahıllarda, soyafasülyesinde, yumurta ve yeşil sebzelerde E vitamini bulunmaktadır

E vitamini nelere iyi gelmektedir?

 • Kanser hastalığına
 • Kalp hastalığına
 • Yaşlanma karşıtı koruyucu

 

5-D Vitamini

Ağız yoluyla alındığında yağda çözünen bir vitamindir. Besinlerle veya güneş ışığı ile de alınabilir. Vücudumuzun yeterli miktarda D vitamini üretebilmesi için her gün birkaç dakika güneş ışığında kalmamız gerekmektedir. D vitamini eksikliğinde; raşitizm, kemik erimeleri ve yaşlılığa bağlı bunama görülebilmektedir. Dikkat: D vitamini vücutta depolanabilir ve aşırı kullanımı önemli zehirlenmelere yol açabilmektedir. Doktorunuzun önerisi ve takibi dışında kesinlikle kullanmayınız.

D vitamini nelerde bulunur: Balık ve balık yağlarında, güneş ışığında ve süt ve sütü ünlerinde D vitamini bulunmaktadır.

D vitamini nelere iyi gelmektedir?

 • Bağışıklık sistemini destekler.
 • Kansere karşı koruyucudur.
 • Alerjilere karşı iyi gelmektedir.

 

6-Melatonin

 Serotoninden üretilen bir hormondur. Pineal bez denilen salgı bezinde üretilir. Karanlıkta üretilir, aydınlıkta baskılanır. Vücudun biyoritminden sorumludur. Hangi hormonun ne zaman salgılanacağını organize eder. Yaşlandıkça vücuttaki melatonin seviyesi azalmaktadır. Kuvvetli bir antioksidan etkiye sahiptir. Yaşamı uzattığı fare deneylerinde gösterilmiştir. Ancak son derece dikkatli kullanılmalıdır, doktor takibi şarttır.

Dikkat!  Ağrılarınız için kullandığınız ‘nonsteroid’ grubu ağrı kesici ilaçlar meatonin seviyenizi düşürebilir. Sadece tek doz ‘asetilsalisilik asit’ tableti kullanılmasıyla melatonin seviyenin % 75 azaldığı gösterilmiştir.

7-Koenzim Q10

Bedensel fonksiyonların etkin yürütülmesi için gereken enerjiyi sağlamakta gereklidir. Koenzim enerjiyi arttırır, kalp fonksiyonlarını geliştirir ve bağışıklık sistemini destekler. Parkinson hastalığının seyrini yavaşlatmak noktasında faydalı olduğuna dair bir takım bulgular vardır. Kalp hastalıklarından korunmada önemli bir antioksidandır.

8-Süperoksit Dismutaz (SOD)

Hücreleri yeniden canlandıran çok kuvvetli bir antioksidandır. Özellikle cilt hücreleri üzerinde etkilidir. Yaşlandıkça vücudumuz daha az ‘süperoksit dismutaz’ üretir. Yaşın ilerlemesiyle oluşan cilt kırışıklıklarının önlenmesi ve yaşlılığın geciktirilmesi için etkili bir takviyedir. Besin olarak en iyi kaynaklar; brokoli, lahana ve buğday çimidir. Mide asidine dayanıksız olduğu için, süperoksit dismutaz içeren kapsüller bağırsakta açılan türden olmalıdır.

9-Selenyum

E vitamini ile sinerjik etki gösterir. Yani birbirlerinin etkinliğini artırırlar. Kanser önleyici etkisi çok güçlüdür. Radyasyonun ve kimyasal maddelerin kansereojen etkilerini engeller. Bağışıklık sistemi üzerinde dengeleyici etkisi vardır. Kanı sulandırıcı etkiye de sahiptir. Artrltlere karşı savaşır. Sarımsak, soğan ve brokolide bol miktarda selenyum vardır.

10-Omega-3

Kansere karşı koruyucudur. Kolesterolü dengeler, damar duvar hasarını engeller ve kalp hastalığı riskini azaltır. Artlitlerde meydana gelen inflamasyonu (iltihabi reaksiyonu) azalttığı ve romatizmal hastalıkların tedavisinde etkin rol oynadığı gösterildi. Kan sulandırıcı etkileri vardır. İnme riskini düşürür. Omega-3 yağları insan vücudunda üretilmemektedir. Dışarıdan alınması gerekmektedir. Her ne kadar balıkların omega-3 içerdiğine dair bir bilgi olsa da her balık omega-3 içermemektedir. Çünki balıklarda yedikleri deniz planktonlarından alırlar ve ancak doğal, soğuk deniz balıkları omega-3 içerir. Bizim balıklarımızdan sardalya omega-3 bakımından zengindir. En iyi bitkisel omega-3 kaynağı; semizotu, ceviz ve ketentohumudur.

 

 

 

 

 

Etiketler: vitamin sağlık

Bizim ile Yorumunu Paylaş