VERTİGO HASTALIĞI

Yazar admin 21/10/2017 0 Yorumlar Sağlık,

VERTİGO HASTALIĞI

                    Vertigo Latince de ‘ baş dönmesi ‘ anlamına gelmektedir. Toplumumuzda görülme oranı ise %5-10 arasındadır. Nöroloji, kulak burun boğaz, fizik tedavi vertigo ile ilgilenen dallardır. İç kulağın arka kanalında serbest yüzen cisimcikler önemli bir vertigo nedenidir. Bir takım özel baş hareketleriyle tedavi edilebilmektedir. Dix-Hallpike adı verilen manevrayla göz hareketlerinin durumuna göre hastada hangi tip vertigonun olduğu tespit edilmektedir. Bu teşhisten sonra kanalda serbest yüzen cisimciler uzaklaştırılabilir ya da kanala yapışmış cisimcikler manevra ile o kanaldan serbestleştirilebilir. İç kulakta serbest cisimciklerin hareketlerini azaltmak için manevralarla birlikte çeşitli alıştırma egzersizleri de uygulanabilmektedir. En çok tercih edilen egzersiz çeşidi Brand-Daroff egzersiz çeşididir. Bu egzersizler sırasında kişi farklı pozisyonlarda 30 saniye kadar bekleyerek vestibüler sistemin rehabilitasyonu sağlanmaktadır.

                   Değişik egzersiz çeşidi olarak baş ve göz koordinasyonunu artırıcı eğersizlerde önerilmektedir. Bu egzersiz çeşidi vestibüler sistemle göz sistemi arası da bağlantıları yeniden düzenlemektedir.  Denge egzersizleri de nu alanda önemlidir. Bu egzersizler sert, düzgün, düzensiz hareket eden temas yüzeylerinde tekrarlanabilir. Giderek zorlaşan statik ve dinamik hareketler esnasında dengenin korunması sağlanmaktadır. Geriye doğru yürüme, yana doğru adımlama, gözle açık ve kapalı yumuşak bir zeminde sayma, minder üzerinde karanlıkta yürüme egzersizleri bu tür egzersizlerdir.  Cawthorne-Cooksey egzersizleri ise; hasta semptomlarını ortaya çıkaran pozisyonlarda hareket etmesi için teşvik edilir. Bu uyarana tekrarlayarak maruz kalma hastanın hareketi semptomsuz yapmasını sağlamaktadır. Bu egzersizlerle yapılabilecek çalışma postürografi denilen sistemlerle ölçülüp hastaya göre yeniden düzenlenebilmektedir.

                   Bazı hastalıklar her iki iç kulakta birden etkili olmaktadır. Bu durumdaki hastalara tedrici yürüme programı önerilir. Yürürken düşmelerin engellenmesi, karanlıkta ve engebeli alanlarda yürümenin başarılabilmesi amaçlanır. Bu program başlangıcın da 2-5 dakika yürümeli ve haftada bir bu süre maksimum 5 dakika artırılmalıdır. Toplam süre 30 dakikaya çıkabilir ve haftanın 5 günü yürünmelidir.

                      Vestibüler elektrostimülasyon denilen metotla ise özellikle vestibulospinal sistem yani denge ve omurga sistemi  arasındaki bağlantıları yeniden kurma sağlanabilir. Bu tedavide özel frekanslar ve elektrotlar kullanılarak vertigo kaynağı olan boyun bölgesi bir nevi yeniden programlanır.

                     Vertigo rahatsızlığı birçok hastalık kaynaklı olabilmektedir. Tedavisinde bu hastalıkların tespiti ve tedavisi buna rağmen geçmeyen vakalarda da bahsettiğimiz tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekebilir.

VERTİGOYA İYİ GELEN BESİNLER

  • Zencefil
  • Mabet ağacı
  • Kişniş tohumu
  • Kakule
  • Fesleğen
  • Kediotu
  • Melisa
  • Badem
Etiketler: vertigo

Bizim ile Yorumunu Paylaş