Spelt Buğdayı Hakkında Her şey

Yazar gozde 17/08/2017 0 Yorumlar Sağlık,Beslenme,


Spelt kavılca buğdayı hakkında her şey

                       Spelt buğdayı tekrardan ülkemizde yetiştirilmeye başlanan eski antik buğdaylardan birtanesidir. Kars yöresinde bazı girişimcilerin ambarlarında bulunup tekrardan ekilmeye başlanmıştır. 3000 yıl öncesine kadar çogunlukla spelt (kavılca) kullanılırken arpa üretilip tath haline getirilince kavılca yavaşça yok olmaya başlamıştır. Günümüzde tekrar spelt buğayı ülkemize kazandırılmıştır.

                        Avrupa ülkelerinde spelt buğdayına emmer, Amerika da spelt diye hitap edilmektedir. 2n=28 kromozom yapısına sahiptir. Siyez gibi sert kabulkara (kavuz) sahiptir. Siyez gibi kan şekrini oynatmaz. Gluten oranı daha azdır. Yapısı daha basit olduğundan gluten hassasiyeti olan kişilerde tüketebilir.(Bazı çölyak hastaları etkilenebilir.)

                          Diğer buğday tüeleri soğuktan etkilenirken kavılca soğuğa karşı daha dayanıklıdır. Genellikle soğuk ve dağlık bölgelerde yetiştirilmektedir. Taneleride kavuzları gibi serttir. Ekiminde bir yılda elde edilen ürünün toplamı düşük olduğundan çifçiler pek ekmek istemezler. Tahılların arasıda en lezzetlisi spelt (kavılcadır.)

Spelt (kavılcanın) faydaları

- Glisemik indeksleri beyaz buğdayın yarısıdır.

- İçerisinde bolca protein vardır.

- Spelt buğdayının içerisinde insan sağlığı için gerekli olan amino asitleri barındırır.

- İçerisinde bolca B vitamini barındırmaktadır.

not:Kullandığınız tüm hamur islerinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Hemde daha sağlıklı.

Bizim ile Yorumunu Paylaş