Siyez Buğdayı Nedir?

Yazar gozde 29/05/2017 1 Yorumlar Organik Ürünler,Beslenme,

Siyez buğdayı nedir?

       Siyez günümüzde adı sıkça duyulan bir çeşit buğday türüdür. Siyez en doğal buğday türü olarak bilinmektedir. Ülkemizde en çok Kastamonu şehrimizde yetişmektedir. Dünyada; Türkiye, Yugoslavya, Fas ve Fransa' da yetişen bu türün erken dönemlerde kültüre alınan bir buğday türü olduğu biliniyor. Siyez buğdayı, Türkiye de ençok Kastamonu yöresinde özellikle İhsangazi, Seyriler ve Devrekanı ilçelerinde yetiştirilmektedirler. Siyez buğdayı 14 kromozom sayısıyla genetik olarak dünyadaki ilk buğday çeşidi olarak biliniyor. Geçmişi yaklaşık 10 bin yıl öncesine dayanan dağlık arazilerde yetiştirilen siyez buğdayı günümüz buğdayının atası kabul edilmektedir. Genetiği bozulmamış tek buğday türüdür.

   Organik Siyez Unu

   Siyez buğdayı çok özel bir buğday türüdür ve kendine has özellikleri vardır. Biyolojik özellikleri de diğer buğday türlerine göre faklıdır. Soğuğa ve kuraklığa çok dayanıklıdır. En verimsiz topraklarda dahi siyez buğdayı üretilebilir. Günümüzde üretilen buğdaylara göre daha yağlıdır. Lutein oranı çok fazladır. Lutein göz sağlımız için önemli bir yapıtaşıdır. Diğer buğday türlerine göre  siyez buğdayı, lif açısından daha zengin ve glisemik indeksi daha düşüktür. İçeriğinde E vitamini, B kopleks vitaminleri ve K vitaminlerini bulundurur. Siyez buğdayı taş değirmenlerde çekilerek yüksek miktarda vitamin, minneral ve protein içeren siyez unu elde edilmektedir. Kepek ve kavuzunun tamamını içindedir.

Siyez buğdayının (organik siyez ununun) faydaları

Siyez buğdayı zengin lif kaynağıdır ve bunu nedenle bağırsakları çalıştırıcı özelliği vardır. Ayrıca sindirim süresi uzun olduğundan glisemik indeks değeride düşüktür.

* Çok dayanıklı bir buğday türüdür. Uygun koşullarda küflenmeden daha uzun süre saklanabilir.

Siyez buğdayı diğer türlere göre daha yağlıdır ancak bu yağlar doymamış yağlar olduğudan damar ve kalp sağlığı için çok faydalıdır.

* Zengin bir folik asit kaynağıdır. Bu nedenle hamile kadınlar ve çocuklar için önemlidir.

* Bazı minerallerin emilimini engelyen ve hububatlarda çokça bulunan fitik asit, özellikle gelişim çağındaki çocukların gelişimini engellemektedir. Fermantasyon ile fitik asit miktarı azalabiliyor. Bu buğday türünde fitik asit oranı diğer türlere göre daha az olduğu kaynaklarda geçmektedir.

* Radyasyona karş daha dayanıklı olduğu dile geliyor.

Siyez buğdayı 14 kromozomludur. Modern buğday ise yapılan genetik işlemler sonucu 48 kromozoma kadar çıkmıştır. Bu nedenle modern buğdayın pek çok olumsuz özellik kazandığı idda edilmiştir. Özellikle alzheimer gibi hastalıklarda meydana gelen artışla budurum arasında bağlantı kurulmuştur.

Siyez unu ekmeği çok fazla şişkinlik yapmaz. Ayrıca içerdiği gluten oranı moden buğdaya göre çok daha azdır.

NOT: Guluten intoleransı olanlar, Çölyak ve diyabethastaları, hertürlü otoimmün hastalığı olan bireyler, alzheimer-demans- dikkat eksikliği vb. nörolojik hastalar ve romatizmal hastalıkları olanlar siyez ve kavılca vb. buğdayları yememelidir. Çünkü ilkelde olsa bu buğday türlerinin içinde guluten vardır.

Siyez unu ile ekmek yapımı

             Geleneksel ekşi maya ve siyez unu ile hazırlanan ekmeğimizde, gluten içeriği ekşi mayanın var olan gluteni parçalaması sonucunda 'glutensiz gıda' olarak kabul edilir noktaya kadar iner.

- 8 su bardağı organik siyez unu

1 çay kaşığı organik tuz                                                                    

- Ekşi maya

             Ekmek yapma makinanızı 1 çorba kaşığı organik tereyağı ile yağlayın. Unu ve diğer malzemeleri içine koyup suyu ekleyelim. Makinayı programını orta büyüklükte olacak şekilde ayarlayalım. Makina hamuru karıştırma işleminden 3 saat sonra ekmeğiniz hazır. (Makinanızda siyez unu ekmek yapımı yazmıyor ise 180 derecede tam buğday unu modunu seçiniz.)

 

1 Yorumlar

Tuğrul:
13/09/2018, 07:22:43 PM
Reply

Hem glisemik indeksi düşük diyorsunuz,hemde diabet hastaları yemesin diyorsunuz.Bence herkes siyez yemeli.

Bizim ile Yorumunu Paylaş