Organik Domatesin Yararları

Yazar gozde 29/06/2017 0 Yorumlar Organik Ürünler,Sağlık,Beslenme,

Organik Domatesin Yararları

           Organik domates aslında bağışıklık sistemimizi destekleyen en önemli sebzelerden birisidir. İçerisinde likoben isminde çok kıymetli bir etken madde barındırıyor. Likoben çok kuvvetli bir flavonoid. Antioksidan etkisi göstermektedir. Kansere karşı koruyucu; özellikle prostat, cilt, mide ve akciğer kanserlerinin görülme sıklığını belirgin şekilde azalttığı kanıtlandı.

           Organik domates bol miktarda C vitamini de içermektedir. 3 adet orta boy domates (organik, ilaçsız, GDO' suz) sigara içmeyen yetişkinlerin günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Likoben kalp hastalıklarından korumada son derece etkilidir. Kalp hatalığı için risk taşıyanlar bol bol organik domates tüketmelidir.

 

 

            Likoben maddesi yağda çözünen bir maddedir. Az miktarda zeytinyağı ile kısa sürede pişirmek, domatesin içindeki likoben maddesinin açığa çıkmasını sağlamaktadır. Domatesi pişirirken lütfen kabuklarını soymayın, kabuklarıyla birlikte tüketiniz

not: Dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise domatesi mevsiminde tüketmek olmalıdır. Kışın domatesten mahrum kalmak istemiyorsanız mis gibi domateslerden konserve hazırlayın, kış aylarına geldiğinizde bu domates konservelerini tüketin:)

Kansere karşı koruyucu organik domates kürü

- 1 tatlı kaşığı organik sızma zeytinyağı

- 2 adet organik domates

- 1 diş organik sarımsak

Hazırlanışı:

Domatesleri kabuklarıyla birlikte mutfak robotunda parçalayın. Sarımsağı havanda güzelce dövün. Tavada zeytinyağı ile birlikte 2-3 dk çevirin. Bu kürü, domates mevsiminde günde 1 kere tüketebilirsiniz.

 

 

Bizim ile Yorumunu Paylaş