Obeziteye Sebep Olan

Yazar admin 16/10/2017 0 Yorumlar Sağlık,Beslenme,

Obeziteye Sebep Olan

 

            Günümüz de ve ileri ki zamanlar da başımızı ağrıtan / ağrıtacak konulardan biride " OBEZİTE" dir. Dünyada obeziteye sebep olan şey teknolojinin ve tembelliğin hayatımıza girmesidir. Önceden insanlar bir şeyler öğrenebilmek için kütüphanelere, kurslara giderken şimdi tüm bunlar yok oldu. Sebebi ise artık bilginin bir kaç tıklamayla elimizin altında olmasıdır. Bir konu hakkında bir bilgin yok ama bilmen şartsa aç Google amcaya sor ona o her şeyi bilir. Artık durum bu! İnsanlar önceden böyle bir rahatlığa, kolaylığa sahip değillerdi ve öğrenmenin, bilginin peşinden koşuyorlardı. Obezite sorununa sebep olan konulardan biride insanların baş düşmanı stres!

 

 Stresin Obeziteye Etkisi

 

            İnsanların obezite olmalarının bir diğer sebebi stres anında sürekli bir şeyler yemek istemeleridir. Kendilerini rahat hissetmedikleri anlarda, sıkıldıkları anlarda, üzgün anlarında, kötü günlerin de sürekli yiyen insanlar bunun yanına tembellik, spor yapmamak eklenince obez oluyorlar. Bu sorun da en çok fast food işi yapan firmaların işine geliyor. İnsanlar yemek yemeye geliyorlar. Firmalar bilerek porsiyonu küçük tutuyorlar ki insanlar daha en baştan doymayacaklarını düşünsünler ve doymayıp bir tane daha alıp yesinler. İşte bu da bu tür firmalara fazladan para demek oluyor. Ne yazık ki bizler sağlığımızdan olurken onlar tonlarca para kazanıyor.

 

 Obeziteden Nasıl Korunabiliriz?

 

            Kendimizi kötü hissettiğimiz zamanlarda yemek yerine başka uğraşlar bulun. Mesela eve hayvan alıp besleyin. Unutmayın, hayvanlar insanların en sadık dostudur derler. İster eve hayvan alıp onunla uğraşın, ister evinizin bahçesi varsa oraya kümes yapıp tavuk besleyebilirsiniz. Bu şekil de hem hayvanlarla uğraşıp kafanızı rahatlatabilirsiniz hem de marketten hormonlu yumurta almaktan kurtulursunuz.

 

Etiketler: obezite

Bizim ile Yorumunu Paylaş