Nasıl Kolay Zayıflarım?

Yazar admin 28/06/2018 0 Yorumlar Sağlık,

Zayıflamak İçin En Mantıklı Yol

 

             Yaşadığımız dönemin şartlarından dolayı insanlarda kilo artışı, obezite görülmektedir. Okul ve işte harcanılan vakitten egzersize, düzenli beslenmeye ve yeterli uyku almaya gerekli vakit ayrılamamaktadır. Bunlar sonucu insanlar fazla kilolarına çareyi internet üzerinden paylaşılan diyet listeleri, zayıflama ilaçlarında arıyorlar. Bu tarz paylaşımların başlıklarında “mucizevi ilaç”,” 2 günde 3 kilo nasıl verilir” gibi şekillerde kurulmuş iddialı cümleleri görmekteyiz. İnsanın kilo vermekteki amacı sağlıklı bir vücuda sahip olmak olmalıdır. Bu tarz diyet ve ilaçları uygulamanın vücuttaki sonucu ne yeterince kalıcıdır, ne de yeterince sağlıklıdır. Yan etkilerini göz önünde bulundurarak bu tarz zayıflama denemelerine başvurulmaması en doğru olandır. Doğru ve sağlıklı kilo vermek için birçok yeniliği hayatımıza sokmalıyız ve bunları bir arada kullanmalıyız. Yani birçok mantıklı yolu birleştirip tek bir yol haline getirmeliyiz.

 

 Sağlıklı Kilo Vermede Etkili Yollar

 

             Herkes tarafından bilinen kilo verme yolu bol bol su içmektir. Kilo vermek dışında kişinin sağlıklı bir vücuda sahip olması adına da bol bol su içmesi gereklidir. Sağlıklı bir kişi günde en az 2 litre su içen kişidir. Kilo vermede ise metabolizmayı hızlandırma, tokluk hissi verme adına bu miktardan daha fazla su içilmelidir. Gün içerisine yayarak bol su içmek vücudu arındırır. Bulunduğunuz yerde muhakkak bir şişe su olması, size gün içinde su almanız gerektiğini hatırlatır. Bundan dolayı daima gözünüzün önünde su bulunması yararlıdır.

 

             Ninelerimizden beri süregelen 3 beyaz kuralı da zayıflamada etkili bir yol olarak bilinir. Su konusunda olduğu gibi insanın normal hayatında da besinlerinde şeker, un ve tuzu azaltması yararlı olacaktır. Kahveye, çaya şeker ekleme alışkanlığınızdan kurtulmak sizde büyük bir fark yaratacaktır. Saf şeker vücudumuzda yağ olarak depolanır, bu da haliyle kilo artışına sebebiyet verir. Esmer şekere ağırlık vermeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Ülkemizde “ekmeksiz doyamıyorum” tabiri dilimizden düşmemektedir. Bir akşam yemeği sofrasında ekmek ve pilavın aynı anda bulunmasına alışan kişi doyamama tabirine sığınır. Ancak bu da bir alışkanlıktır ve bırakılabilir.

 

             Gün içerisinde, doğal ve sağlıklı birer besin kaynağı olan meyve ve sebzeleri tüketmeyi tercih etmek büyük bir adım olacaktır. Mevsim meyveleriyle, doğallığına güvenilen yerlerden temin edilmiş sebzelerle yemeğimizi zenginleştirmek hazır gıda tüketiminin önüne geçecektir.

 

             Diğer bir yol, aç kalmamak ve aynı zamanda tıka basa doymuş olmamaktır. Diyete girilince gün içinde alınan besinlerden kendini mahrum bırakmak büyük bir yanlıştır. Saatlerce süren açlık sonrası vücut yorgun düşecek, metabolizma zayıflayacaktır. Bunun yerine yavaş fakat etkili bir diyet ile sağlıklı bir şekilde zayıflamak doğru olandır. Uzun süre aç kaldıktan sonra yenilen yemekte kişi gereğinden fazla besin tüketme eğilimindedir. Midemize fazla yemek almaktansa az ama sık yemek almak bizi gün içerisinde daha enerjik yapacaktır.

 

             Protein vücudun temel yapı taşıdır, karbonhidrat ise fazla kullanım halinde vücutta depolanan bir besindir. Bundan dolayı öğünlerde protein oranının daha fazla olması kilo vermede etkilidir. Herkesin kilo verme süreci, bedeni, metabolizması, yaşı birbirinden farklıdır. Aldığı ve yaktığı kalori miktarları da haliyle farklı olmaktadır. Kişinin diyetisyen eşliğinde kendine özel bir diyet programı hazırlaması ve bunun yanında düzenli egzersiz yapması kilo vermede etkili bir yoldur. Fiziksel aktiviteyi arttırmak, sağlıklı yaşam ve zayıflama adına önemlidir.

 

 Sağlıklı Olmak Adına Zayıflamak

 

             Kilo vermede mantık açısından en doğru olan yol bunların bir araya getirilerek günlük hayatta uygulanmasıdır. Kişi gün içinde aldığı besinleri kontrol eder ve gün içinde daha aktif olursa kilolar sağlıklı bir şekilde verilir. Burada kilo verme amacı dergilerde gösterilen modellere benzemek, idealleştirilmiş vücuda kavuşmak olmamalıdır. Her insan farklı şekilde kilo verir ve kilo verme sonrası vücudu o ideal vücuda benzemeyebilir. Ne takdirde olursa olsun her vücut, her insan güzeldir. Fazla kilolarımızı vermemizin amacı sağlıklı bir hayata kavuşmak olmalıdır. Sağlıklı olmayan yollara başvurma şansı herkesin elinde vardır. Fakat sonucu güzel olmayacaktır. Hızlı ve yanlış verilen kilolar sonrasında tekrar alınır, üstüne sağlık problemleri de eklenir. Sağlık her şeyden önemlidir. Bu yüzden zayıflama kararı almadan önce sağlık probleminiz olmadığından emin olmak adına testlerinizi yaptırmalı ve diyetisyeninize danışmalısınız.

Bizim ile Yorumunu Paylaş