Nasıl Daha Uzun Yaşarız. Vücudumuz İçin Gerekli 10 Antioksidan

Yazar gozde 24/03/2018 0 Yorumlar Sağlık,

NASIL DAHA UZUN YAŞARIZ?

  • Uzun Yaşamak İçin Daha Az Yiyin

                          Aşrı kilolu olmak ve obezite insanların yaşam süresini kısaltmaktadır. Sağlıklı ve uzun yaşamak için daha az yemeye özen göstermeliyiz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kiloları boylarına göre ortalamanın biraz altıda olan kişiler, en uzun yaşam süresine sahip kişilerdir. Aşırı zayıf olan ve aşırı şişman olan kişiler ise en kısa yaşama sahip kişilerdir. Yediğimiz gıdaların faydalarını bilerek tüketmemiz gerekmektedir. Mümkün olduğunca organik ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz.

  • Uzun Yaşamak İçin Spor Yapın

                           Hareketli yaşamanın yaşam süremize olumlu etkileri olduğu kesin. Hayatımızda olan her fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Merdiven çıkmak, gideceğimiz yere yürüyerek gitmek ve en az hafta 3 gün egzersiz yapmalıyız. Düzenli yapılan egzersizler kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirmektedir. Yaşam süremizi ve kalitemizi artırmak için spor şart.

  • Uzun Yaşamak İçin Antioksidan Takviyesi Şart

                           Antioksidanlar, serbest oksijen radikallerinin yarattığı hasarı engelleyen bileşiklerdir. Vücudumuzda serbest oksijen radikallerine karşı savaşan pek çok antioksidan enzim sistemi bulunmaktadır. Köpeklerin insanlara göre daha az yaşamalarını sebebi hücre içinde antioksidan düzeyinin daha az olmasıdır. Antioksidan takviyesi kanser ve kalp rahatsızlığına yakalanma riskini düşürmektedir. Antioksidan takviyeleri kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışınız.

Yaşamı Uzatmak İçin En Etkili 10 Antioksidan

1- Karotenoidler

                          Yaşam süresini uzatmak için en önemli antioksidan gruplarından biri karotenoidlerdir. Kansere karşı koruyucu özellikleri vardır. Bağışıklık sistemini de desteklemektedirler. Başlıca karotenoidler, alfakaroten, beta-karoten, likopen ve zeaksantin dir. Krotenoidler; yeşil yapraklı sebzelerde, domates, havuç, balkabağında bolca bulunmaktadır. Karotenoidlerin göz sağlığı için çok önemli yerleri vardır.

2- Flavonoitler

Flavonoitlerin kansere karşı koruyu özellikleri bulunmaktadır. İltihap önleyici özellikleri bulunmaktadır. Bitkilere renklerini veren pigmentlerdir. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek flavonoit almak için oldukça önemlidir. E ve C vitaminlerinde güçlü flavonoitler tespit edilmiştir.

3- C Vitamini

Kuvvetli bir antioksidandır. Suda çözünebilen bir vitamindir. Yaşlandıkça vücudumuzun C vitamini ihtiyacı artmaktadır. Bağışıklık sistemimizi destekler ve kansere karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Narenciyelerde ve yeşil sebzeler de bol miktarda bulunmaktadr.

4- E Vitamini

Yağda çözülebilen bir vitamin çeşididir. Vücudumuzda depolanabilir. Kansere, kalp rahatsızlığına ve yaşlılığa karşı koruyucudur. Selenyum ile birlikte kullanıldığın da antioksidan gücünü artırmaktadır. Özellikle; tahıllarda, soya fasulyesin de, yumurtada ve yeşil sebzelerde bolca E vitamini vardır.

5- D Vitamini

Ağız yoluyla alındığında yağda çözülebilen vitaminlerdir. Besinlerden ve güneş ışığından da alınabilmektedir. Kemik sağlığımız için D vitamini büyük önem taşımaktadır. Vücudun yeteri kadar D vitamini alabilmesi için günde birkaç dakika güneş ışığında kalmak yeterli olacaktır. D vitamini eksikliğinde raşitizm ve kemik erimeleri görülebilmektedir. D vitaminleri bağışıklık sistemini de desteklemektedir. Kansere karşı koruyucudur. Balık, balık yağları, süt ve süt ürünlerinde D vitamini bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken konu ise D vitamini vücutta depolanabilmektedir. Aşırı D vitamini kullanımı zehirlenmelere de yol açabilmektedir.

6- Melatonin

Serotoninden üretilen bir hormondur. Pineal bez denilen salgı bezinden üretilmektedir. Karanlıkta üretilip, aydınlıkta baskılanmaktadır. Melatonin vücudumuzun biyoritminden sorumludur. Yaşlandıkça vücudumuzun melatonin seviyesinde azalma olmaktadır. Melatonun çok dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Hekiminize danışarak tüketiniz.

7- Koenzim Q10

Bedensel fonksiyonlarımızın etkin yürütülebilmesi için gerekli enerjiyi sağlamak gerekmektedir. Koenzimlerin enerjiyi artırıcı özellikleri bulunmaktadır. Kalp fonksiyonlarını geliştirmektedir ve bağışıklık sistemini desteklemektedir. Parkinson hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaktadır. Kalp hastalıklarında koruma özelliği bulunmaktadır.

8- Süperoksit Dismutaz (SOD)

Çok kuvvetli bir antioksidandır. Özellikle cilt hücrelerini yenilemektedir. Yaşlandıkça vücudumuz daha az süperoksit dismutaz üretmektedir. En iyi besin takviyeleri; brokoli, lahana ve buğday çimidir.

9- Selenyum

Kanseri engelleyici özelliği bulunmaktadır. Selenyum kanı sulandırıcı etkiye sahiptir. Artritlere karşı şavaşır. Hashimoto, otoimmün ve tiroid hastalıklarına olumlu etkileri vardır. Özellikle arımsak, soğan ve brokolide bol miktarda selenyum bulunmaktadır.

10- Omega-3

Omega-3 kolesterolü dengeleyici özelliğe sahiptir. Damar duvar hasarı engeller ve kalp hastalığı riskini en aza indirir. Omega- 3’ ün inme riskini düşürücü özelliği vardır. Kanımızı sulandırır ve romatizmal hastalıkların tedavisinde etkin rol oynamaktadır. Omega-3 yağları vücudumuzda üretilmemektedir. Dışarıdan alınması gerekmektedir. Soğuk deniz balıkları omega-3 içermektedir. En iyi örnek sardalya balığıdır. En iyi bitkisel omega-3 kaynakları ise ; semizotu, ceviz ve keten tohumudur.

Bizim ile Yorumunu Paylaş