Kefir nedir? Faydaları nelerdir?

Yazar gozde 26/01/2018 0 Yorumlar Sağlık,

KEFİR İÇMEK İÇİN ÇOK NEDENİMİZ VAR!

Kefir güçlü bir probiyotiktir. Bu sağlıklı içecek, laktik asit bakterilerini ve maya içeren fermante bir sağlık iksiridir. Kefir taneleri küçük karnabahar veya patlamış mısır görüntüsündedir. Düzensiz bir şekli vardır. Sarı ve beyaz renkte elastik yapılı canlı kültürlerdir. Bu kefir taneleri hem bakteri hem de mayaları içinde bulunduran polisakkarit yapılı canlılardır.

KEFİR NELERE İYİ GELMEKTEDİR?

                            Yapılan birçok araştırmada kefirin kanser hastalığının yavaşlatma ve tümör oluşumunu önleyici etkisi öğrenilmiştir.  Kefirde suda çözünebilen bir glukogalaktan ve kefir tanelerinin üretilmesi ile ortaya çıkan kefiranin adlı bir bileşenin kanser hücreleri önleyici etkileri bulunuştur. Ayrıca kefirde bulunan amino asidin kanseri durdurucu özelliği vardır. Özellikle lösemi tedavisi gören hastaların kefir tüketmesi çok önemlidir.

                             Sağlıklı beslenmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kefir vazgeçilmezdir. Kefir taneleri vücutta oluşan bakterilerin üremesini önlemektedir. İyi bir bağışıklık sistemine sahip olmak için günde 1 su bardağı kefirin 6 hafta düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

                              Kolesterolü yüksek kişilerin düzenli olarak kefir içmeleri gerekmektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde damarlardaki kolesterol oranında farlılıklar olduğu gözlenmiştir. Kötü huylu kolesterolü azaltarak damarların gençleşmesine yardımcı olmaktadır. Kefir yararlı kolesterol miktarını artırmaktadır. Düzenli olarak kefir tüketmek 1 ayda kolesterol düzeyini azalttığı tespit edilmiştir.

                              Kefirin içerisinde bulunan kefiran, iskelet kaslarında glikozun hücre içerisine hızlıca girmesini sağlamaktadır. Damarlarda bulunan fazla şekerin kaslarda enerji olarak kullanımını arttırmaktadır.

                             Kefirin aynı zamanda stresi ortadan kaldırıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle öğrencilerin sınav stresini ortadan kaldırdığı ve bağışıklık sistemini güçlendirip konsatrasyonu daha iyi kullanabilmelerini göstermektedir. Probiyotik olarak kullanılan kefirin çocuklarda ve yetişkinler de büyük önemi vardır.

YAŞAMIN ANAHTARI KEFİR süttten yapıldığı için protein, vitamin ve minerallerin hepsini içermektedir. Kefir amino asitler bakımından zengindir. Kefirin içerisinde; A, B1, B12, D, E, K vitaminleri, magnezyum, kalsiyum, fosfor, selenyum mineralleri bakımından zengindir. Kefirdeki laktoz oranı azaldığı için laktoza hassasiyeti olan kişiler rahatlıkla kefiri tüketebilirler. Yapılan birçok araştırmada 80 yaşının üzerin de kefir için yaşamın anahtarı olarak bilinmektedir.

KEFİRİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

 • Sindirim sistemini güçlendirir.
 • Besinler ve bağırsaktaki emilim sağlayıcı yüzeyler açısından patojen mikroorganizmalarla yarışarak mukozal adezyonlarını ve beslenmelerini önlemek.
 • Kefir antioksidan üretir.
 • Zararlı toksinleri yok etmektedir.
 • İmmüm fonksiyonları güçlendirir.
 • Midede oluşan enfeksiyonları önlemektedir.
 • Alerjik reaksiyonlar dan korur.
 • Kolesterolü azaltır.
 • Laktoz emilimini artırır.
 • Çocuklarda oluşan kabızlık ve ishal semptomlarının kontrolünü sağlar.
 • Gebelikte tüketilen kefir anne ve bebekte olabilecek obeziteyi engeller.

Bizim ile Yorumunu Paylaş