Hangi Gıda Gerçekten Organik

Yazar admin 03/10/2017 0 Yorumlar Sağlık,Beslenme,

Hangi Gıda Gerçekten Organik

Günümüzde süpermarketler de dolaşmak, hiç tanımadığımız bir ülkede dolaşmaktan farksız. Birçok yeni ürün ve ismini bile daha önce hiç duymadığımız birçok gıdaya rastlamak mümkün.  Gıda ürünlerinin üzerindeki bilgileri anlamak için adeta bir gıda mühendisine ihtiyaç duyabiliyoruz.  Bir gıdanın  organik olduğunu nasıl anlarız? Gerçek sertifikalı  bir organik gıda olduğunu anlamak çok zor bir durum değil aslında. Etiketinde Organik tarım logosu bulunan ürünler organiktir. Aynı zamanda gıda ürünlerinin arka etiketinde üreticinin organik sertifika numarasına da dikkat edilmelidir.

 Organik Sertifikalı Olmayan Ürünler Nedir?

Organik tarım oldukça zor ve maliyetlidir. Dolayısı ile her üretici organik tarıma cesaret edememektedir. Bir ürünün organik olması için hiçbir katkı maddesi ve ilaç kullanılmaması gerekmektedir. Piyasada ki çoğu üründe bu durum mümkün değildir. Hatta ürünler erkenden bozulup satıcısına zarar ettirmemesi için birçok koruyucu madde koyulmakta. Bu maddeler insan sağlığına oldukça zararlıdır. Organik ürünler ilaçsız üretildiği için daha erken bozulurlar. Bu etki organik ürünlerin üretilmesine karşı negatif bir rol oynamaktadır.  

Organik ibaresi altında satılmayan ürünlerin hepsinde ilaç, katkı maddesi, koruyucu madde gibi birçok zararlı madde kullanılmaktadır. Günümüzde bu maddeler çok fazla umursanmasa da ileride organik olmayan gıdaların bizlere ve çocuklarımıza ne kadar zarar verdiğini anlayacağız.

      Organik Gıdaların Tadı Farklı Mı?

   Özellikle meyve ve sebzelerde daha açık bir tat farkı hissedebilirsiniz. Çünkü meyvelerin daha olgun olmaları için atılan ilaçların hiç biri organik       sebze ve meyvede yoktur. Bu durum dışarıdan müdahale edilmeden üretilen  gıdanın tat farkını ortaya çıkarmaktadır.

    Sizler daha ne kadar böcek ilacı ve katkı maddeleri yemeye devam edeceksiniz?  

Etiketler: organik

Bizim ile Yorumunu Paylaş