Hamilelikte İlk Üç Ay

Yazar gozde 22/06/2018 0 Yorumlar Anne ve Bebek,

Hamilelikte İlk Üç Ay

                          Gebelik 40 hafta süren birbirinize alışacağınız ve tanıyacağı süreçtir. Bu süreçte yapmanız gereken ve yapmamanız gereken her şeyi öğrenmeniz gerekmektedir. Yaşayacağınız bu 40 haftanın keyfini çıkartmaya bakmalısınız.

                           Gebeliğinizin ilk 3 ayında vücudunuzda oluşan değişiklikleri hızla fark edeceksiniz. Gebeliğin en belirgin özellikleri ise; uykuya meyil, halsizlik, bulantı, kusma, göğüslerde gerginlik ve dolgunluk olacaktır. Duygularınızda değişkenlikler olacaktır. Çok mutlu olmanın yanında anksiyete de oluşabilmektedir. 3 ayın sonunda bebeğini 7 cm ya ulaşmış olmaktadır. Bebeğinizin hızla büyüme süreci başlamıştır. Bazı vitaminlere ve folik asit de doktorunuzun kontrolünde başlamış olmanız gerekmektedir. Günlük olarak 400-800 mikrogram folik asit almanız hekiminiz tarafından önerilmektedir. Yeşil yapraklı sebzeler yemeniz doğumda oluşabilecek riskleri azaltmaktadır.

                          Bebeğiniz 11-14 hafta olduğunda tarama testleri ve ense kalınlığı hakkında bilgi almalısınız.

Hamilelikte İkinci Üç Ay

                         İlk aylarda olan bulantı ve kusmalar da azalmalar olmaktadır. Ve artık kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Karnınız artık daha belirgin olmaya başlayacaktır. İkinci üç ayda hem kilo almanız hızlanır hem de bebeğiniz yer kaplamaya başlamaktadır. Bu durumdan dolayı cildinizde çatlaklar, bel ağrılarınız olabilmektedir. Bu dönemde cildinize iyi bakmalısınız. Uzandığınız zaman ayakaltınıza bir yastık koymalısınız. Bu bel ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Bu aylar bebeğiniz ile aranızdaki ilişkiler güçlenir. Bebeğiniz artık dışardaki sesleri duymaya başlar. Tat cisimcikleri oluşmuştur. Akciğerlerindeki dallanmalar oluşmuştur. Ama hava ile karşılaşmak için gerekli maddeler henüz üretilmemiştir.

                        Üçlü tarama testleri de bu dönem de önerilmektedir. Bu dönemde ne kadar kilo aldığınız çok önemlidir. Ayrıca gebelik şekeri taramaları da bu dönemde yapılmaktadır.

 Hamilelikte Son Üç Ay

                         Bu aylar da aldığınız kilolar ve karnınızın büyümesi sebebi ile de hareketleriniz de yavaşlama olacaktır. Bel ağrılarınız da ve kas kramplarınızda artış olacaktır. Tuvalet ihtiyacınız artacaktır. Bebeğinizin tekmelerini daha çok hissedeceksiniz. Göz kapakları artık hareket kazanmıştır. Akciğerleri hava ile karşılaşmak için son gelişimlerini yapmaktadır. Son haftalarda gebelik kontrolleriniz daha sık yapılmaktadır. Bebeğinizin kalp atım takipleri yapılmalıdır.

                           Doktorunuzla size uygun doğum seçeneklerini ve süreci konuşup kararlaştırmanız gerekmektedir. Unutmayın ki normal doğum son aylarınızda (37 hafta sonrası) herhangi bir zamanda gerçekleşebilmektedir.

Düzenli Gebelik Takipleri

                         Gebelik takviminizi öğrenmek için aile hekiminize veya kadın hastalıkları ve doğum uzmanınıza başvurup detaylı bilgi alınız.

                          Normal takipte yapılması gerekenler.

  • İlk izlem: Gebeliğin ilk 14 haftasında
  • İkinci izlem: Gebeliğin 18-24. Haftaları arasında
  • Üçüncü izlem:  Gebeliğin 28-32. Haftaları arası
  • Dördüncü izlem: Gebeliğin 36-38. Haftaları arasında

Bizim ile Yorumunu Paylaş