Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yazar gozde 27/06/2018 0 Yorumlar Sağlık,

GEBELİKTE BESLENME NASIL OLMALIDIR

                    Gebelikte gediğiniz besinler bebeğinizi dışarıdan etkileyeceğiniz en önemli etkenlerden birisidir. Yediğiniz meyve ve sebzelerinizin çeşitliliği artmalıdır. Yediğiniz tahıl ürünleri tam tahıllı olmalıdır. Hamileliğiniz boyunca bebeğiniz tüm ihtiyaçlarını sizden karşılamaktadır. Vücudunuza almadığınız vitamin ve mineraller sizin vücut deponuzdan alınacaktır. Buda sizin vücudunuzda deformelere sebep olacaktır. Özellikle kemiklerinizde vi dişlerinizde bu deformeleri hissedeceksiniz. Hamilelik döneminizde her zaman kendinizi aç hissedeceksiniz. Bu dönemde iki kişilik yemek yemek hiç doğru değildir. Özelikle her dönemde olduğu gibi kahvaltı en önemli öğününüz olmalıdır. Özelikle folik asit içeren besinleri tercih etmelisiniz.

GEBELİKTE GEREKLİ OLAN VİTAMİN VE MİNERALLER

Folik asit ve folat: Folik asit bebeklerde ihtiyaç duyulan en temel ihtiyaçtır. Tüm hücrelerin yapımında ve kan hücresi yapımında önemlidir. Omurgada doğumsal hastalıkların oluşma riskini azaltmaktadır. Folik asit ayrıca sinir sistemi gelişimi içinde önemlidir.

Folik asit içeren besinler; brokoli, bezelye, limon, portakal ve yeşil yapraklı bitkiler bol miktarda folik asit içermektedir.

Not: Aile hekiminize danışarak folik asit takviyesine gebe kalmadan başlamanız tavsiye edilmektedir.

Kalsiyum: Günlük ihtiyacınız olan 1000 miligram kalsiyum vücudunuza alınması gerekmektedir. Bir bardak sütte 300 miligram, bir kase yoğurtta 250 miligram kalsiyum bulunmaktadır. Ayrıca kuru incir, badem ve yeşil yapraklı sebzelerde kalsiyum açısından zengindir.

D Vitamini: Yağlı balıklarda bol miktarda D vitamini bulunmaktadır. Bir bardak sütte 115, bir adet haşlanmış yumurtada 45 ünite D vitamini bulunmaktadır. D vitaminini vücudunuz da aktif etmek için özellikle güneş ışığı şarttır.

Demir: Demir özellikle kan hücrelerinde bulunmaktadır. Oksijenin taşınmasını sağlamaktadır. Gebelik dönemin de sizin ve bebeğinizin demir ihtiyacı oldukça fazladır bu dönemde. Hamile iken yeterince demir vitamini almayan anneler doğum ve lohusalıktaki kan kayıpları da eklenince bebeklerini emzirmekte zorlanma yaşamaktadırlar.

Nelerde Demir Bulunur?

             Bir porsiyon kuru fasulye de 4 miligram, bir porsiyon ıspanakta 6 miligram, 100 gram kırmızı ette yaklaşık 3 miligram demir bulunmaktadır. Mercimek ve kuru yemişlerde demir bakımından zengindir. Bu gıdalarda bulunan demirinin emilimini arttırmak için C vitamini ile tüketmek faydalı olacaktır. Eğer demir içeren bir vitamin alıyorsanız bunu yanında kalsiyum içeren besin tüketmeniz demirin daha az emilmesine neden olmaktadır.

Vücudunuzda demir eksikliğinin belirtileri nelerdir?

  • Yorgunluk
  • Halsizlik
  • Saç dökülmesi
  • Tırnaklarda bozulma
  • Bebeğin erken doğumu
  • Düşük doğum

Not: demir ilacı kullanırken kalsiyum içeren besinle birlikte almamalısınız. Unutulmamalıdır ki demir sizin ve bebeğiniz için gerekli bir vitamindir.

Protein: Protein büyümek için gereklidir. Canlıların yapı taşlarıdır. Proteinin günde vücudumuza 70 gram alınması gerekmektedir.

En çok; et, balık, yumurta, mercimek, kuru bakliyat, süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.

C vitamini: C vitamini özellikle sebze ve meyvelere bulunmaktadır. C vitamini vücudumuz için gerekli olan hücre onarımı ve savunma sistemimiz için gereklidir. C vitamini demir ile birlikte alındığında demirin emilimini artırmaktadır.

C vitamini özellikle; portakal, limon, brokoli, domates, biber de bulunmaktadır.

Sıvı: Gebelik döneminde sıvı alımı çok önemlidir. Sıvı alımı rahim kasılmalarına engel olur. Erken doğum riskleriniz azaltmaktadır. Günlük olarak 2-2,5 litre sıvı alınması gerekmektedir. Yaz aylarında bu oranları daha da yükseltebilirsiniz. Sıvı alımı gebelik döneminde oluşan kabızlık ve idrar yolu enfeksiyonu şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Et ve balık ürünleri: Et ve balık ürünleri  protein ve demirin temel kaynaklarını oluşturmaktadır. Vücudunuzun protein ihtiyacı gebeliğiniz boyunca artış göstermektedir. Hamilelik döneminde yediğiniz etlerin iyi piştiğine içerisinin pembe olamamasına özen göstermelisiniz.

                Balık tüketimi ise bebeğinizin beyin gelişimi için gerekli olan omega-3 kaynağıdır. Özelikle gebeliğiniz son aylarında balık tüketimini artırmanız gerekmektedir. Haftada iki kez tüketmeye özen göstermelisiniz.

                 Kuru bakliyatlar da protein bakımından oldukça zengindirler. Bakliyatlarımızı da piyaz şeklinde ve salatalara ekleyerek tüketmekte fayda vardır.

Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünlerinin içerisinde; kalsiyum, protein ve D vitamini vardır. Süt içmekte zorlanıyorsanız laktoz içermeyen veya yağı alınmış olanları tercih edebilirsiniz.

                   Süt ve süt ürünlerinizi seçerken pastörize olmasına veya pastörize sütten yapılmasına dikkat etmelisiniz. Evde yapacağınız yoğurdun sütünü iyice kaynatmalısınız.

 

Bizim ile Yorumunu Paylaş