Bebeklerde Ek Gıdaya Hangi Ayda Başlanmalıdır?

Yazar gozde 10/02/2018 0 Yorumlar Sağlık,Anne ve Bebek,

Bebeklerde Ek gıdaya Hangi Ayda Başlanmalı

                    Bebeklere ek gıdaya başlama aralığı her doktora göre farklılık göstermektedir. Ama en çok tavsiye edilen 6. Aydan itibaren ek gıdaya başlanmasıdır. Bebeğiniz için gerekli tüm faydalar anne sütünde mevcuttur. Sadece D vitamini yoktur. Ek gıdaya geçiş, bebeğinizin doğum kilosuna, anne sütü miktarına ve genetik özelliklere göre farklılık göstermektedir. Bebeğinizin ek gıdaya geçmesini istiyorsanız yine de doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ek Gıdaya Geçiş Kuralları

  • Bebeğin yiyeceği yemeklerden bebeğe bakan kişi sorumludur.
  • Yemek saatlerine bebeğinizi alıştırıp yemek yerken mutlu olmasını sağlayınız.
  • Yemeği ne kadar yiyip yemeyeceğine bebeğiniz karar vermelidir.
  • Bebeğinizi yemeğe zorlamamalısınız. Bu zorlama ileride büyük problemlere yol açmaktadır.
  • Bebeğin yemeğinin ne zaman servis edileceğine bebeğe bakan kişi karar vermelidir.

Bebeklere Verilen İlk Besinler Ne Olmalıdır?

                             Eskilerden beri bebeklere verilen ilk besin muhallebidir. Siz de bununla ek gıdaya geçiş sağlayabilirsiniz. Muhallebi kolay yutulan bir besin olduğu için çokça tercih edilmektedir. Muhallebi vermek istemiyorsanız bunun yerine sebze püreleri, meyve püreleri veya yoğurtta verebilirsiniz. Meyve ve sebzelerinizi seçerken mevsimine uygun olanları tercih etmelisiniz. Sebzeler ve meyveler birçok vitamin ve mineral içermektedir. Besin değerlerini kaybetmemeleri için pişirme ve saklama koşullarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

           

                           Meyve püreleri verirken de dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Bazı meyvelerin bebeğinizin belirli aylarında verilmemesi gerekmektedir. Bebeğiniz meyve veya sebze yediğinde 3 gün beklemek en doğrusudur. Bebeğinizin alerjisi olup olmadığını böylelikle anlayabilirsiniz.

                             Yoğurt ideal bir bebek besinidir. Süt gibi sindirim problemi yaratmamaktadır. 4-6 aylıktan sonra bebeğinize verebilirsiniz. Yoğurdun kalsiyum oranı çok fazladır. Bebeğinizin gelişim sürecine çok fayda sağlamaktadır. Bebeğinize vereceğiniz yoğurdu mutlaka evde mayalamanız gerekmektedİr. Hazır yoğurt kesinlikle vermeyiniz.

Sırasıyla Bebeğinize Vereceğiniz Besinler

  1. Avokado, muz, kayısı, mango, şeftali, armut, mor erik, patates, kabak, yer elması, ıspanak, semizotu,  balkabağı, havuç, pirin, arpa, yulaf, irmik. Bebeğinizin 7. Ayından itibaren kırmızı etlere yavaş yavaş geçiş yapabilirsiniz. Sebze çorbalarının içerisine blendırdan geçirerek koyabilirsiniz.
  2. 7-8 aylık ve 1 yaşına kadar olan bebekler için daha lifli ve proteinli yiyecekler tercih edilmektedir. Bunlar; Mercimek, yumurta sarısı, yaban mersini bunlardan bazılarına örnektir. Yavaş yavaş baharatlara da geçiş sağlayabilirsiniz. Avokado, mango, muz, erik, hurma, kereviz, yeşil fasulye, enginar, karnabahar, kereviz, bezelye. Tavuk, hindi, balık tercih edebilirsiniz. Mısır unu, mercimek, nohut, kuru fasulye, tam buğday unu, kinoa kullanabilirsiniz.

 

 

Bizim ile Yorumunu Paylaş