9-11 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Yazar gozde 04/09/2018 0 Yorumlar Beslenme,Anne ve Bebek,

9-11 Aylık Bebek Beslenmesi

                      9-11 Aylık bebekler emzirilmeye devam etmelidir. Bu aylardaki bebekler de anne sütünün yanında 3 ana öğün ve 1-2 ara öğünler verilmelidir. Bebeğiniz öğün aralarında ve öğün sonralarında her istediğinde emzirilme devam etmelidir.

                       Bebeğinize bir öğünde vereceğiniz toplam ek besin miktarı 1-1,5 çay bardağı kadar olmalıdır. Bu dönemde bebeğinize verilecek ek gıdalar çatalla ezilerek ve pütürlü kalacak şekilde olmalıdır. Vereceğiniz ek besinler değiştirilerek verilmelidir. Tuzsuz ve az yağlı olmasına özen göstermelisiniz. 9-11 aylık bebeğinize bu aylarında kuru baklagillere başlayabilirsiniz. Bu aylar da olan bebeğinizin midesi yumruğu kadardır.

                       9-11 aylarındaki bebeğinize çiğ havuç, kabuklu kuruyemişler, sert ve küçük besinler bebeğinizin boğazına kaçabileceği için 3 yaşının bitişine kadar ezilerek verilmesi daha sağlıklı olacaktır.

                       Bebeğinize hamsi, istavrit gibi küçük balık çeşitlerini deneyerek verebilirsiniz. Bu dönem de küçük parçalara ayılmış besinler bebeğinizin kendi elleri ile yemesi ve kaşık kullanmaya çalışması annelerin gözetiminde olmalıdır.

9-11 Aylık Bebek Beslenmesi Örnek Menü

Kahvaltı: 1 organik yumurta sarısı (haşlanmış), tuzsuz peynir, 1-2 ezilmiş organik ceviz içi, 1 dilim ekmek ve pekmez.

Ara Öğün: 1-2 dilim elma

Öğle: Tavuklu sebze yemeği yanında ev yapımı yoğurt, 1 dilim ekmek. (Ekmek yerine 1-2 kaşık pilav veya makarna olabilir.)

Ara Öğün: 1 minik armut veya 1 taze kayısı küçük dilimler halinde bebeğinize verilmelidir.( meyveler ve sebzeler mevsimine göre tercih edilmelidir.)

Akşam: 1-2 küçük köfte, 1-2 kaşık pilav veya makarna, 1 küçük kase ev yapımı yoğurt.

Not: Kullandığınız besinlerin organik olmasına ve güvenilir yerlerden temin edilmesine dikkat edilmelidir.

 

Bizim ile Yorumunu Paylaş