6 ve 8 Aylık Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Yazar gozde 04/09/2018 0 Yorumlar Beslenme,Anne ve Bebek,

6 – 8 AYLIK BEBEKLERİN BESLENMESİ

                          6-8 Aylık bebeklerin temel besin kaynağı öncelikle anne sütü olmalıdır. Bebeğiniz 6-8 ay dönemlerine geldiklerinde ek besinlerle tanışırlar. Bebeğinizin bu dönemlerinde verilecek besinler ayrı hazırlanmalı ve püre haline getirilerek verilmelidir. Ek besinler bebeğiniz açken tek çeşit olarak günde bir veya iki öğün olarak verilmelidir. Yeni başlanan ek besinler 3 gün boyunca artan miktarlarda örneğin; çay kaşığı, tatlı kaşığı, yemek kaşığı olarak denenmelidir.

                           Bu dönemde bebeğinize vereceğiniz ilk besin evde mayaladığınız yoğur olabilir. Bunun ardından hazırlamış olduğunuz organik meyve püreleri olmalıdır. Özellikle meyve pürelerini hazırlarken meyvelerin mevsimine uygun olmasına, iyi yıkanmasına ve cam rende kullanılmasına özen gösterilmelidir.

                           Sebze püreleri de 6 ve 8. Ay dönemlerinde verilebilmektedir. Bebeğinize vereceğiniz sebzelerde mevsimine uygun olanı tercih etmelisiniz. Hazırlayacağınız sebze pürelerini organik zeytinyağı, kıyma, organik pirinç ve organik bulgur ekleyerek de zenginleştirebilirsiniz.

                           Bebeğinize bu dönemde 2-3 ana öğün verilmelidir. Çocuğunuzun iştahına göre de 1-2 ara öğün daha eklenebilir. Her bir öğünde verilecek miktar 2-3 tatlı kaşığı ile başlanıp, 1 çay bardağına kadar artırılabilir. Ek besinlerin yanı sıra bebeğiniz her istediğinde emzirmelisiniz.

                         Bebeğiniz 6 ve 8 aylarında yumurta beyazı, balık ve bakla verilmesi uygun değildir. Bebeğinize hazırladığınız besinlere kesinlikle şeker ve tuz eklenmemelidir. Bunun yanı sıra çay, bitki çayı, konserve, hazır gıda ve içeceklerden bebeğinizi sakınmalısınız. Bu dönemde ki bebeğinizin midesi onun kendi yumruğu kadardır. Bir öğünde verilen püre halinde ki besinin miktarı bu ölçüye göre verilmelidir.

                           Bebeğinize kahvaltı öğününde 1/8 haşlanmış yumurta sarısı başlanarak, 8 günde tam yumurta sarısına ulaşılmalıdır. Bebeğinize yumurta sarısı yedirmeye bu yaptığınız 8 günlük yedirmeden sonra her gün yedirebilirsiniz. Bunun yanında 1 çay kaşığı pekmez ve yarım ince bir dilim ekmekte verilebilir. Kahvaltı öğününü hazırlarken yumuşatmak için sağılmış anne sütü veya taze sıkılmış meyve suyu kullanılabilir.

                            Ek besinlere başladıktan sonra, verilen öğünlerin ardından birkaç tatlı kaşığı su verilebilir. Hazırlamış olduğunuz ek gıdalar kaşık ile verilmelidir. Biberon kesinlikle verilmelidir.

Bebeğiniz İçin Örnek Menü

Kahvaltı: Anne sütü ile yumuşatılmış 1 tam yumurta sarısı, 1 çay kaşığı pekmez, 1 ince dilim ekmek içi

Ara: ½ ezilmiş muz

Öğle: Sebze püresi + 1/2 çay bardağı yoğurt

Ara: Meyve püresi ½ çay bardağı

Akşam: Kıymalı sebze dolması + ½ çaybardağı yoğurt

 

Bizim ile Yorumunu Paylaş