Annelik Sırasında Diyet Yapmak

Yazar admin 10/10/2018 0 Yorumlar Sağlık,Anne ve Bebek,

Annelik Döneminde Diyeti Nasıl Yapmalıdır?

 

 1-Sütünüzü Azaltmayacak Ve Kilo Aldırmayacak Şekilde Beslenin

            Doğumdan sonrası için emzirme dönemi çok önemlidir. Anne sütünü azaltmayacak ve bebeğin beslenmesini etkilemeyecek bir besin planı uygulanmalıdır. Tahıl, meyve, sebze, süt ve et grubuna mutlaka yer verilmelidir. Üç ana öğün şeklinde bu çeşitlilik sağlanmalıdır. Et grubuna, öğle ve akşam yemeklerinde kırmızı et, tavuk, balık ile yer verilmelidir. Sebzeler salata ya da yemek şeklinde tüketilebilir. Sabah kahvaltısında süt ve peynir mutlaka yenmelidir. Bunun dışında fındık, ceviz, badem de önerilmektedir. Her öğünde ekmek ve salataya yer verilmelidir. Bazen ekmek yerine sıvı volümünü arttırmak için çorba tüketilebilir.

 

 2-Diyete Başlamak İçin 4 Ay Bekleyin

            Doğumdan sonraki ilk aylar anne ve bebek için uyku düzeninin oturtulmaya başlandığı ilk aylardır. Bunun için uzmanlar hemen bir diyet programı önermemektedir. Hamilelikte fazla kilo alan anneler, ilk 4 ayı atlattıktan sonra, diyet yapmaya başlayabilirler. Çoğunlukla anneler bebekleriyle ilgilendikleri için saatlere ve listeye uymaları oldukça güçleşmektedir. Bunun için başta bir listeye bağlı kalmadan, çok sıvı almaya, tahıl, süt ve sebze gibi gruplara yer vermeye dikkat edilmelidir. Anne için emzirme dönemi devam ettiği için, diyet programına bağlı olarak, ayda 2-2,5 kg bile vermesi yeterlidir. Önemli olan verilmek istenen hedef kiloyu başta çok yüksek tutmamaktır. Kahvaltıyı saat 07.00-09.00 arası, öğle yemeğini 12.00-14.00 arası, akşam yemeğini ise 18.00-20.00 arası yemeğe özen göstermelidir.

 

 3-Her Besinden Yeteri Kadar Alın

            Annenin emzirme döneminde günlük alması gereken kalori, kilo bazında değişkenlik göstermektedir. Genelde günlük 2.000 kalori civarındadır. Çünkü emzirme yoluyla kaybettiği 300-400 kaloriyi karşılaması gerekmektedir. Örneğin; et ve et gruplarından bir köfte boyutu kadar et 70 kaloriye denk gelmektedir. Süt grubu ise ortalama 150 kalori gibi hesaplanmaktadır. Bir dilim ekmek 70 kalori, bir kase çorba 150 kaloriyi bulabilir. Meyveler emzirme döneminde gaz yapabileceğinden, kompostosu yapılarak tüketilmelidir. Meyvelerin bir porsiyonu 45-50 kalori, sebze grubu da ortalama 60-70 kaloridir. 4 kaşıklık bir sebze yemeğinin kalorisi 70 iken, etli bir sebze yemeğinin kalorisi ise 150’yi bulabilmektedir.

 

 4-Bol Sıvı Tüketin

            Bir anne, emzirme döneminde, gebelik öncesi döneme göre daha fazla sıvı besin almalıdır. Süt miktarının değişmemesi için annenin sıvı alımını arttırması gerekir. Günlük alınması gereken sıvı miktarı yaklaşık 3000 ml olmalıdır. Bu da 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, şerbet, limonata, meyve suları şeklinde olmalıdır. Çay ve kahve gibi içecekler süt verimini azalttığı için önerilmemektedir.

 

 

 

Bizim ile Yorumunu Paylaş