Çocuklara Karşı Annelerin Yanlış Davranışları

Yazar gozde 26/09/2018 0 Yorumlar Anne ve Bebek,

Çocuklara Karşı Annelerin Yanlış Davranışları

 

Annenin Çocukla İletişimi

 

            Çocuklarınız her konuda sizinle konuşabileceğini bilmelidir. Çocuğun anneye karşı her konuda açık olabilmesi ve danışabilmesi daha doğru kararlar almasını ve yanlış ile doğruyu ayırt edebilme yeteneğini geliştirmesini sağlar. Çocuk anne ile konuşmak istediğinde anne çocuğu yargılamadan dinlemeli ve sakince yorum yapabilmelidir. Çocuk ile iletişim yolları açık tutulmaz ise çocuk sorularının cevaplarını dışarıda ve arkadaşlarında arayacaktır ve bu durumda yaşıtlarında aynı süreçler içinden geçtiği için doğru yardımcı olamayacaktır. Çocuğun dinlemeyen ebeveyn ileri ki süreçte çocuğun kendi sözünü dinlemesini sağlayamaz.

 

 Aşırı Koruma Kısıtlama

 

            Günümüzde sıkça haberlerini duyduğumuz çocuk istismarları, kaçırmalar ve artan suç oranıyla anneler çocukları için çok endişelenmekte. Bu endişe bazı durumlarda kısıtlamaya ve aşırılığa gidebiliyor. Çok kısıtlanan çocuk bir noktada yalana başvurarak daha çok söz dinlemez bir hal alabiliyor. Çocuk hoşgörü gösteren kimse ile karşılaştığında hemen güven duyabiliyor ve anneden uzaklaşıp nefret duygusu besleyebiliyor. Çocuklarımızı korumak için elimizden gelenin hepsini yaparken bunu çocuğun isteklerini kısıtlamak yerine hissettirmeden ve güven vererek yapmalıyız.

 

 Çocuk ile Arkadaş Olmak

 

            Bazı anneler çocuk le arkadaş olarak daha yakın iletişim kurabileceğini düşünse de yanlış davranış sergilemiş oluyor. Çocukların kendi arkadaşları vardır, çocukların anneye ihtiyacı vardır bu asla unutulmamalıdır. Çocuklar anne ile arkadaş olduğunu düşündüğünde otorite kaybı yaşar ve kendini güvensiz hisseder. Çocukların mutlu olmak her zaman bir otoriteye ve disipline ihtiyacı vardır.

 

 Kurallara Uymamak

 

            Anne çocuğa belli davranışların doğru ve yanlış olduğunu söyledikten sonra kendisi bu hatalı davranışı yaparsa ya da koyduğu kurallara kendisi uymazsa iki yüzlü davranmış olur ve çocukta güven eksikliğine yol açar. Çocuk ilerleyen dönemlerde bile iyi ve kötüyü, doğru ve yanlışı ayırt etmekte güçlük çeker. Çocuklar söylediklerimizi değil gördüklerini yaparlar ve sizi taklit ederler.

 

            Çocuk sizin istediğiniz kişi olmaz, çocuk sizden öğrendiğini yapan kişi olur. Çocuğun yanlış davranışlarına odaklanarak çocuğa sakar, tembel, yapamadın gibi yargılara bulunmak çocuğun öz güvenine zarar verir. Çocuğun yeteneklerini keşif etmesini sağlamak ve o yönde pozitif destek vermek çocuğun kişisel ve ruhsal gelişiminde büyük rol oynar.

 

            Çocuğunuza duygusal şantajdan, sevgisizlikle tehdit etmekten kaçının. Çocuğun yapmasını istemediğiniz davranışı durdurmak için çocuğu suçlu hissettirmek yapılan en önemli hatalardan birisi olmakla beraber çocuk yetiştirmede yapılan en küçük hata bile geri dönüşü zor bir şekilde en kısa sürede karşınıza çıkar. Anne çocuk ilişkisi çocuğun ileride oluşacak karakterini ve becerilerinin tek tek işlenmesidir.

Bizim ile Yorumunu Paylaş