Alışkanlıkların Hayatımıza Etkisi

Yazar gozde 25/09/2018 0 Yorumlar Sağlık,

Alışkanlıkların Sağlığa Etkisi

 

             İnsanların geçmişten günümüze en büyük amaçları, hayatta kalmak ve yaşam şartlarını iyileştirmek olmuştur. Teknolojinin de ileri bir düzeye ulaşmasıyla birlikte yaşam süresi geçmişe kıyasla oldukça artmıştır. Ancak bunun yanında çağın değişmesi, insan yaşamını oldukça değiştirmiştir. Günümüz insanları çok daha iyi standartlarda sağlık hizmetleri alma imkanı elde etmişlerse de çeşitli kanser hastalıkları da insanların yaşam tarzlarını değiştirmeleriyle birlikte ortaya çıkmıştır.

 

             Değişen dünyada insanların artık daha fazla para kazanma gereksinimi ve daha hızlı bir iş yaşamına adapte olması, hayatlarına büyük etki yapmaktadır. İnsanın bu hızlı hayat akışında yaptığı şeyler yaşam tarzı haline gelmekte ve en başta da sağlığına büyük etki etmektedir.

 

  Yaşam Standartlarını İyileştirmenin Etkileri

 

             Günümüzde insanların daha yüksek standartlarda yaşama kavuşmalarıyla beraber beslenme alışkanlıkları da oldukça değişmiştir. Ne yazık ki bu değişim her zaman olumlu bir değişiklik olmamakla beraber insanların özellikle doğru beslenme alışkanlığı edinmesi büyük önem arz etmeye başlamıştır. İnsanın hayatın akışkanlık düzeninde edindiği şeyden kolay vazgeçememesi de alışkanlıkların hayatımıza büyük etkisi olduğunun bir göstergesidir. Beslenme alışkanlığı sadece hazır ve paketli gıdalardan oluşan kişilerin çeşitli hastalıklara, özellikle de kansere yakalanma riskleri artmaktadır.

 

            Ancak yaşamın hızlı temposunda pratik olması açısından yine de çok fazla tercih edilen bu gıdaların yerine evde doğal besinlerden hazırlanan sağlıklı alternatiflerin tercih edilmesi ve bu besinlerin gündelik hayatın koşuşturmacasında tercih edilmesi sağlımızı korumamızda büyük önem taşırken, gün boyu dinç olmamızı da sağlamakta, hayattan çok daha fazla keyif almamıza yardımcı olmaktadır.

 

  Hareketli Yaşamın Olumlu Etkileri

 

             Yediğimiz besinlerin yanı sıra sağlığımıza etki eden başlıca faktörlerden biri de daha hareketli bir yaşam tarzını benimsemektir. Bir çok insanın maddi açıdan iyi standartlara kavuşması, tüketim oranlarını artırmakta ancak hareket alanını kısıtlamaktadır. Evden işe arabayla gitmek, masa başı işlerde saatlerce oturarak çalışmak, evde bilgisayar başında oturarak günü geçirmek ve fast food tarzı ürünler tüketmek sağlığımızı tehlikeye sokmaktadır. Ancak sağlıklı bir yaşam ve fit bir vücut için hareket etmek, sportif bir yaşamı benimsemek insan sağlığı için hayati önem taşımaktadır.             www.gcorganik.com

Bizim ile Yorumunu Paylaş